Kutinska Petrokemija već dugo vremena zbog visokih cijena plina muku muči s pokretanjem proizvodnje koja se u zadnje vrijeme malo pokrene, a onda opet zaustavi.
Sada je na svojim internetskim stranicama tvrtka objavila informaciju da će do kraja ovoga tjedna uslijediti start proizvodnih postrojenja za proizvodnju gnojiva, što je postupak koji je započeo protekloga tjedna, te da je u vrijeme odvijanja tih aktivnosti moguća pojava kratkotrajnog povećanja emisija otpadnih plinova u zrak kao i buke.
Pritom su napomenuli da se ne očekuje prekoračenje graničnih vrijednosti.
Uputili smo na ured uprave Petrokemije upit kako bi doznali više detalja o pokretanju proizvodnje i daljnjim planovima. Zanimljivo je da je tvrtka nedavno ukinula odjel korporativnih komunikacija, odnosno za odnose s javnošću.
Nedavno su mediji pisali kako Petrokemija razmatra moguće ulaganje u obnovu proizvodnje amonijeva nitrata koji se koristi u poljoprivredi, ali i u industriji eksploziva. To bi navodno moglo biti isplativo u kontekstu snažnog zamaha u Europskoj uniji za povećanjem ulaganja u obrambeni sektor.
Druga stvar u fokusu je eventualno ulaganje u novo postrojenje za proizvodnju granulirane uree koja je jedna od najzastupljenijih vrsta dušičnog gnojiva.
Prije dvije godine je u Petrokemiju kao većinski dioničar ušao turski Yildirim no od tada se malo što dogodilo kad je riječ o oporavljanju proizvodnje. Ove je godine proizvodnja bila pokrenuta u ožujku, pa zaustavljena u svibnju.
U međuvremenu je obavljena i dokapitalizacija u kojoj je hrvatska država ostala vlasnik strateškog paketa od 25 posto i ima jednog od četiri člana uprave.
Sada je, kako pišu mediji, procijenjeno da je opet povoljan trenutak za pokretanje proizvodnje zbog niže cijene plina i potražnje za ureom. Procjena je stručnjaka da Petrokemija teško može poslovati kada je cijena plina iznad 38 eura po megavat-satu. Sada je na 33,6 eura.
Iskustvo s Petrokemijom u zadnje vrijeme pokazuje da treba biti vrlo oprezan u očekivanjima oko uspješnosti u održanju proizvodnje, no svakako bi više nego dobra vijest bila da se konačno postigne određena stabilnost.
Pročitajte još:
Stvari oko Petrokemije jasno ocrtava činjenica da je na internetskim stranicama tvrtke zadnje objavljeno financijsko izvješće za 2021. godinu te da postoje takozvana nefinancijska izvješća za 2022. i 2023.
Prema podacima CompanyWalla, u protekloj godini Petrokemija je imala prihode od 124,2 milijuna eura te rashode od 203,6 milijuna eura, odnosno gubitak od 79,4 milijuna eura.
Petrokemija d.d.
Aleja Vukovar 4, 44320 Kutina
124.179.303,53 (2024)
1.106 (2024)
Jedan odgovor
Sretno!