S fokusom na inovativne primjene agrosolara, u Splitu je održana 2. konferencija „Mogućnosti primjene agrosolara u vinogradarstvu i voćarstvu u Hrvatskoj“, koju su Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) u suradnji s Institutom za jadranske kulture i melioraciju krša. Konferencija je predstavila viziju budućnosti održive poljoprivrede, posebno za vinogradare, voćare i maslinare.
Agrosolari, kao spoj solarne energije i poljoprivrede, otvaraju nove mogućnosti zaštite nasada i optimizacije poslovanja – odgovarajući na klimatske izazove koje poljoprivreda danas sve češće osjeća, priopćeno je iz OIEH.
Agrosolari predstavljaju sinergiju znanosti i gospodarstva, rekla je ravnateljica Instituta za jadranske kulture, dr. sc. Katja Žanić, koja je i otvorila konferenciju. Istakla je i kako ovaj institut, s tradicijom dugom 130 godina, posvećen unapređenju poljoprivrede Dalmacije.
„Hrvatska je treća u Europi po troškovima šteta u poljoprivredi, i naša uloga je pomoći kroz konkretna rješenja. Agrosolari su jedno od tih rješenja, prilagodba klimatskim promjenama koja koristi i poljoprivredi i energetici“, rekla je direktorica OIEH-a, mr. sc. Maja Pokrovac, naglasivši važnost podrške poljoprivredi.
Splitsko-dalmatinska županija promovira obnovljive izvore energije, te podržavaju realizaciju prve agrosolarne elektrane u županiji rekao je Anđelko Katavić, predstavnik županije, a sve je i veći broj građana usmjerava se prema održivim praksama, što je pozitivna promjena koju žele poticati.
Snježana Đurišić iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine podsjetila na važan nacionalni cilj – do 2030. godine osigurati da 60 posto električne energije dolazi iz obnovljivih izvora. Istaknula je kako je prostor vrijedan, neobnovljiv resurs koji moramo racionalno koristiti. To uključuje dvostruko korištenje zemljišta, u čemu agrosolari imaju svoju ulogu, stvarajući sjajnu simbiozu između poljoprivrede i energetike.
Lina Dubina iz SolarPower Europe iznijela je najnovije zaključke o ekološkim i ekonomskim prednostima agrosolara koji su rezultat desetogodišnjeg iskustva. Njihovo izvješće, izrađeno u suradnji s poljoprivrednim odborima COPA i COGECA, koji predstavljaju preko 22 milijuna poljoprivrednika i više od 22.000 poljoprivrednih zadruga širom Europe, pokazuje da agrosolari mogu povećati prinos usjeva do 60 posto te osigurati do 60 posto više oprašivača – što donosi izravne koristi za održivu poljoprivredu.
Pročitajte još:
Sudionici konferencije su se složili da je ključno podići razinu informiranosti među poljoprivrednicima i poboljšati koordinaciju među relevantnim tijelima kako bi se Hrvatska napokon našla na karti zemalja koje koriste agrosolare.
Da bi se to ostvarilo nužno je da Ministarstvo poljoprivrede prepozna agrosolare kao važnu agrotehničku mjeru za ublažavanje klimatskih promjena te omogućavanje dodatnog prihoda poljoprivrednicima. Konferencija, koja je, okupila više od 100 sudionika iz sektora poljoprivrede, energetike i znanosti, kroz raspravu i konkretne primjere, jasno je pokazala da agrosolari moraju postati oslonac budućnosti poljoprivrede – savršen spoj hrane i energije koji odgovara na klimatske i ekonomske izazove.