Količina raspoloživih energenata uglavnom rasla u srpnju 2024.

Freepik.com
Električna energija, Foto: Freepik.com

Krajem rujna smanjuju se subvencije za energente, a s obzirom na to da se približavaju hladniji dani, mnogi se brinu zbog očekivanih poskupljenja, iako je na zadnjoj sjednici Vlade rečeno da će cijene rasti za samo 10 posto. Kako bi se što bolje moglo predvidjeti kakve nas cijene čekaju bitno je pratiti stanje na tržištima energenata i statističke podatke. Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je pokazatelje energetske statistike za srpanj 2024. prema kojima se vidi da je količina raspoloživih energenata u Hrvatskoj uglavnom rasla.

U prvom mjesecu trećeg tromjesečja 2024. količina električne energije raspoloživa za potrošnju iznosila je 1.879 GWh, što je za 24,6 posto više na mjesečnoj razini i za 9,9 posto više na godišnjoj razini.

Količina prirodnog plina raspoloživog za potrošnju u srpnju 2024. iznosila je 4.870 TJ, a zalihe su povećane za 4.356 TJ. U odnosu na lipanj 2024., količina prirodnog plina raspoloživoga za tuzemnu potrošnju povećana je za 19,7 posto, dok je u odnosu na srpanj lani smanjena za 26,3 posto.

Istodobno, količina naftnih derivata raspoloživih za potrošnju iznosila je 353.000 tona, a zalihe su povećane za 57.000 tona. Količina naftnih derivata raspoloživih za tuzemnu potrošnju bila je veća na mjesečnoj razini za 3,5 posto, a na godišnjoj za 2,9 posto.

Statističari su naglasili da količina električne energije raspoložive za potrošnju sadržava i gubitke u električnoj mreži. Dodali su da kod drugih energenata količina raspoloživa za potrošnju sadržava i količine energenata koje mogu završiti na skladištu kod finalnih potrošača ili u maloprodaji.

Podsjećamo, Vlada RH je u kolovozu 2024. najavila smanjenje subvencija za energente, a šesti paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena, vrijedan 503 milijuna eura, traje do 30. rujna ove godine. Premijer Andrej Plenković najavio je da će sedmi paket mjera iznositi 250 milijuna eura.

S obzirom smanjenje subvencija, u kolovozu smo razgovarali s energetskim stručnjakom Igorom Dekanićem. On je podržao tvrdnje Vlade da neće doći do drastičnih poskupljenja.

“Prema onome kako sada stvari stoje na međunarodnim tržištima plina i nafte, ne bi trebalo biti većih poskupljenja”, kazao je tada za Financije.hr i dodao da cijene energenata padaju. Objasnio nam je i kako se formiraju cijene energenata.

“Formiraju se na temelju uvoznih, primarnih energenata. Dakle, nafte, plina i glavnih izvora energije. Još uvijek se uglavnom koriste fosilna goriva, čak 80 posto. Na cijene utječu i troškovi proizvodnje, ako imate vlastitu proizvodnju energije, te na to sve skupa idu porezi”, rekao je Dekanić.

4 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari