Kineski izvoz u srpnju smanjen na mjesečnoj razini

Freepik.com
Pomorski prijevoz, Foto: Freepik.com

Kineski izvoz blago je smanjen u srpnju, a uvoz bilježi rast, signalizirajući tako pojačane trgovinske napetosti u odnosima sa SAD-om i EU-om i oporavak domaće potražnje, pokazali su podaci carinske uprave Kine.

Iskazan u dolarima, izvoz je u srpnju porastao za sedam posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, no u poređenju s lipnjem, kada je iznosio 8,6 posto, bilježi pad. Uvoz je pak, nakon neočekivanog pada u lipnju, porastao za 7,2 posto.

Višak u vanjskotrgovinskoj razmjeni manji je za 14,5 posto u odnosu na prethodni mjesec i iznosi 84,65 milijardi dolara, prenosi Hina. Blago usporavanje izvoza odražava nova trgovinska ograničenja SAD-a i dodatne uvozne carine Europske unije na kineske električne automobile. Izražen u juanima, izvoz robe porastao je za 6,5 posto, a uvoz za 6,6 posto.

Godišnja stopa rasta uvoza i izvoza nadmašila je pet posto četvrti mjesec zaredom, istaknula je carinska uprava.

Gledano u cjelini, kinesko gospodarstvo raslo je stabilnim tempom od početka godine, uz kontinuirano stabilno poboljšanje trgovinske razmjene s inozemstvom”, ustvrdila je carinska uprava u priopćenju na web stranici.

Za poticaj rasta izvoza važno je nekoliko faktora, objasnio je u razgovoru za Global Times ekonomist iz Pekinga, Tian Yun, izdvojivši snižene kamatne stope u pojedinim zemljama i Olimpijske igre u Parizu.

U razdoblju od siječnja do srpnja izvoz je porastao za 6,7 posto, a uvoz za 5,4 posto, pokazuju podaci carinske uprave. U prvih šest ovogodišnjih mjeseci uvećani su za 6,2 odnosno za 6,1 posto.

Članice ASEAN-a zadržale su i u prvih sedam ovogodišnjih mjeseci status glavnih trgovinskih partnera, uz povećanje vrijednosti bilateralne trgovine za 10,5 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na 3,92 bilijuna juana, i udjelom u obujmu ukupne razmjene od 15,8 posto, navodi Global Times.

EU je zadržao drugo mjesto, uz stagnaciju vrijednosti razmjene, a SAD je potvrdio treće mjesto, uz vrijednost veću za 4,1 posto.

Nešto više od polovine izvoza činili su u razdoblju od siječnja do srpnja “elektromehanički proizvodi”, uz 8,3 posto veću vrijednost isporuka, od ukupno 8,41 bilijun juana. Isporuke elektroničkih uređaja poskočile su za 25,8 posto, a isporuke automobila za 20,7 posto, navodi Global Times podatke carinske uprave.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari