Izdavanje novih kredita u Kini poraslo je više no što se očekivalo i doseglo rekordnu razinu u siječnju, nakon što je središnja banka povukla poteze za oživljavanje sporog gospodarskog oporavka. Zbog toga su i sve veća očekivanja da će država uskočiti dodatnim poticajima u narednim mjesecima, jer nove američke carinske stope prijete povećanjem pritiska na kinesko gospodarstvo.
Kineske banke u siječnju su izdale novih kredita u iznosu od 5,13 bilijuna yuana (706,40 milijardi dolara), što je više nego četverostruko u odnosu na prosinac, vidi se iz podataka kienske narodne banke objavljenih u petak, i daleko iznad očekivanja analitičara.
Analitičari koje je anketirao Reuters prognozirali su povećanje na 4,5 bilijuna yuana u siječnju, blizu dosadašnjem rekordu od 4,92 bilijuna godinu dana ranije.
Kineske banke obično rado izdaju kredite početkom kalendarske godine, kada se i najviše natječu za kvalitetnije klijente i tržišni udjel na domaćem tržištu, no neki analitičari upozoravaju kako daljnja gospodarska neizvjesnost i dalje opterećuje potražnju za kreditima.
Krediti stanovništvu, uključujući i stambene kredite, popeli su se na 443,8 milijardi yuana u siječnju, sa 350 milijardi u prosincu, dok su krediti poduzećima dosegli 4,78 bilijuna yuana, sa 490 milijardi u prosincu, pokazuju podatci središnje banke.
Nove pozajmice iznosile su ukupno 18,09 bilijuna yuana prošle godine, što je pad u odnosu na rekordnih 22,75 bilijuna iz 2023. godine, i najniža razina od 2019. godine, budući da su poduzeća i potrošači i dalje oprezni u preuzimanju većih dugova, zbog neizvjesnih gospodarskih izgleda.
Gospodarstvo je 2024. poraslo za 5 posto, što je ispunilo službeni cilj vlade, ali oporavak nakon pandemije bio je nepotpun, a izvoz i proizvodnja nadoknadili su gubitke zbog slabe domaće potrošnje.
Očekuje se da će Peking zadržati ciljani rast od oko 5 posto ove godine, ali analitičari nisu sigurni koliko brzo vlada može oživjeti slabu domaću potražnju, čak i uz nove trgovinske mjere američkog predsjednika Donalda Trumpa koje vrše veći pritisak na kineske izvoznike.
Kako bi održao rast i suprotstavio se rastućim vanjskim pritiscima Peking je obećao veću fiskalnu potrošnju, povećanje zaduženja, kao i ublažavanje monetarne politike.
Središnja banka priopćila je u četvrtak kako će “u odgovarajućem trenutku” prilagoditi svoju monetarnu politiku i iskoristiti instrumente kao što su kamatne stope i obavezne pričuve banaka (RRR) za potporu gospodarstvu koje se bori sa sve većim vanjskim poteškoćama.
Pročitajte još:
Kina se sada suočava s novim trgovinskim ratom sa SAD-om, i to nakon što je predsjednik Donald Trump uveo carine od 10 posto na svu kinesku robu iz uvoza. Kao odgovor na to, Peking je od 10. veljače najavio carine do 15 posto na pojedine proizvode iz SAD-a.
U rujnu je Peking pojačao mjere za oživljavanje gospodarstva, što uključuje smanjenje kamatnih stopa, paket pomoći od 10 bilijuna yuana za pokrajinske vlasti, kao i porezne poticaje za oživljavanje potražnje na kriznom tržištu nekretnina.
Ulagači čekaju rasplet godišnjeg zasjedanja parlamenta u ožujku, kada će vlada, kako se očekuje, predstaviti nove poticajne mjere, zajedno s novim gospodarskim ciljevima za 2025.
10 Odgovora
Eh da bar naša vlada smanji kamatne stope i pruži porezne poticaje za oživljavanje potražnje na području nekretnina,pa gdje bi nam bio kraj!
Briga me za njihove banke!
Kineske banke pomahitalo izdaju kredite u siječnju! 💸🔴 Rekordna količina novog duga dok svi čekaju na nove vladine mjere za poticanje gospodarstva. Gledajući kako se sve ovo razvija, pitamo se – hoće li ovo dugoročno stabilizirati tržište ili samo pogoršati stvari? 😬
Uvjek volim čuti o kreditima kineskih banaka
Bit će i oni u utrci za svijetski poredak u skorije vrijeme
Super.
Nek im je sa srećom
Natječu se za najbolje klijente i naravno većinski udio na tržištu.
Volim kinesku hranu vise nego japansku.
Dobar potez, ako je dobro gradjanima, bit ce i gospodarstvu