Kina je u četvrtak najavila da će ograničiti uvoz holivudskih filmova, kao osvetu za eskalaciju američkih carina na kinesku robu koje je uveo predsjednik Donald Trump. Nakon tri desetljeća tijekom kojih je Kina godišnje uvezla 10 hollywoodskih filmova, njezina Nacionalna filmska uprava priopćila je kako će Trumpovo povećanje cijena na kineski uvoz dodatno ugroziti domaću potražnju za američkim kinom u Kini nakon godina pada.
“Pratit ćemo tržišna pravila, poštovat ćemo izbor publike, i umjereno smanjiti broj američkih filmova koji se uvoze u Kinu,” stoji u priopćenju kineske državne uprave za film (CFA) objavljenom na njihovoj internetskoj stranici. Kao razlog za objavu navode američke carine od 125 posto na kinesku robu, što opisuju kao “pogrešan potez.”
Kina godišnje za nacionalnu distribuciju uvozi 34 strana filma, od čega je desetak američkih, po ranije dogovorenom sistemu kvota. Iako američki filmovi nisu više toliko popularni u Kini – drugom najvećem filmskom tržištu na svijetu – još uvijek tamo zarađuju pozamašne iznose, pa su 2024. utržili 585 milijuna dolara, ili 3,5 posto kineskog tržišta koje je ukupno uprihodilo 17,7 milijardi dolara na box officeu.
Kina oporezuje prihode od ulaznica po visokoj stopi od 50 posto prije slanja utrška nazad u Ameriku, tako da na kraju holivudski studiji prime tek 25 posto zarade. Na drugim stranim tržištima studiji redovno zarade dvostruko veći postotak. Restrikcije na uviz američkih filmova relativno je lagan potez za Peking, jer je to područje u kojem Kina nema što izgubiti,
Kina je 1994. počela uvoziti 10 američkih filmova svake godine, kroz međunarodno dogovoren model distribucije prihoda, a vremenom se ta brojka povećavala i dosegnula vrhunac 2018., kad je uvezeno 60 američkih produkcija. Uvezeni filmovi, kao što su bili Titanic i Avatar, postali su ogromni hitovi na rastućem kineskom tržištu, a glumci kao što su Leonardo DiCaprio i redatelji kao što je James Cameron postali su poznata imena za nekoliko generacija kineskih filmofila.
Kina je danas drugo najveće filmsko tržište na svijetu. Posljednjih godina, usporedo s procvatom domaće zabavne industrije, entuzijazam kineske publike za gledanje američkih filmova sve je manji. Od 2020. naovamo na domaće filmove otpada oko 80 posto prihoda od kino ulaznica, što je značajan porast u odnosu na ranijih 60 posto.
U top 20 filmova s najvećom zaradom na kineskom tržištu svih vremena samo je jedan strani film, Avengers: Endgame, koji je u Kini zaradio 4,25 milijardi yuana (579.8 milijuna dolara). Svi ostali filmovi u top 20 su kineske produkcije.
Pročitajte još:
U 2024. godini je zabilježen ozbiljan pad prodaje kinoulaznica, kada su ukupni prihodi pali za 23 posto. Zaokret do kojeg je došlo ove godine je bio značajan – od početka godine kina su uprihodila 42 posto više u odnosu na isto razdoblje 2024. godine – no gotovo sva zarada je došla od samo jednog filma, animiranog filma Ne Zha 2, koji je uprihodio rekordnih 2,1 milijarde dolara od kraja siječnja ove godine.
Popularnost holivudskih produkcija drastično se smanjila u posljednjih nekoliko godina, iako veliki filmovi i dalje mogu donijeti znatne prihode na kineskom tržištu. 2022. godine Avatar: The Way of Water zaradio je 246 milijuna dolara u Kini. Novi film Warner Brothersa Minecraft Movie zaradio je 14.7 milijuna dolara na otvaranju prošlog vikenda, a lokalni kino lanci računali su da će ljetni hitovi koji tek dolaze, poput novog Supermana Jamesa Gunna i posljednjeg nastavka serijala Mission: Impossible pomoći u oporavku tržišta.
7 Odgovora
Bit će tu još svačega definitivno
Neće puno biti zakinuti za jeftine blockbustere
Hoće li kasnije biti posljedica?
Zanimljivo je kako film, osim što zabavlja, postaje i alat u globalnim trgovinskim igrama.
Neka ih
E ovo se zove bojkot. Svaka čast.
80% prihoda u Kini dolazi od domaćih filmova. Ovo nije tek cenzura – ovo je znak da Kina više ne treba Hollywood da bi punila kina. A to Hollywood boli više od bilo koje carine.