Kina upozorava na “neophodne akcije” ako SAD eskalira mjere ograničenja čipova

Pixabay.com
Čipovi, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Kina je upozorila da će poduzeti “neophodne akcije” kako bi zaštitila kineske tvrtke ako SAD eskalira mjere kontrole čipova, nakon izvještaja da bi administracija predsjednika Bidena mogla najaviti nova ograničenja izvoza već ovog tjedna.

Prošlog tjedna, Američka gospodarska komora obavijestila je svoje članove putem e-maila da administracija predsjednika Bidena razmatra dodavanje čak 200 kineskih tvrtki koje se bave čipovima na trgovinsku crnu listu, što bi spriječilo većinu američkih dobavljača u isporuci prema tim tvrtkama.

Na pitanje o tom izvještaju na redovnoj tiskovnoj konferenciji u četvrtak, glasnogovornik ministarstva trgovine, He Yadong, rekao je da Kina “čvrsto proturječi” onome što je nazvao proširenjem pojma nacionalne sigurnosti u SAD-u te “zloupotrebom” mjera kontrole usmjerenih na kineske tvrtke.

SAD je pooštrio kontrole nad poluvodičima, piše Reuters, zbog strahova da bi Kina mogla koristiti napredne tehnologije za jačanje svog vojnog potencijala.

Ove akcije ozbiljno narušavaju međunarodni ekonomski i trgovinski poredak, destabiliziraju globalnu industrijsku sigurnost i štete zajedničkim naporima Kine i SAD-a, kao i globalnoj industriji poluvodiča. Ako SAD bude inzistirao na eskalaciji mjera kontrole, Kina će poduzeti neophodne akcije kako bi odlučno zaštitila legitimna prava kineskih poduzeća”, rekao je He.

Bloomberg je izvijestio i da administracija predsjednika Bidena razmatra dodatna ograničenja u vezi s prodajom opreme za proizvodnju poluvodiča i AI čipova za memoriju u Kinu. Pozivajući se na izvore upoznate s pitanjem, navodi se da bi najnoviji prijedlog sankcionirao manji broj dobavljača Huaweija nego što je prvobitno planirano, a posebno bi izuzeo ChangXin Memory Technologies, koja pokušava razviti tehnologiju čipova za AI memoriju.

Prijedlog također cilja na dvije tvornice čipova u vlasništvu Semiconductor Manufacturing International Corp., Huaweijevog partnera, i više od 100 kineskih tvrtki koje proizvode opremu za proizvodnju poluvodiča, umjesto samih čipova, prema ovom izvještaju.

Biden bi trebao napustiti ured u siječnju, a postoje zabrinutosti da bi obećanje izabranog predsjednika Donalda Trumpa da će uvesti dodatne carine na Kinu moglo izazvati trgovinski rat.

Trump je ovog tjedna obećao uvesti dodatnu carinu od deset posto na sve uvoze iz Kine, uz postojeće carine. Optužio je Peking da ne čini dovoljno kako bi zaustavio protok ilegalnih droga u SAD iz Meksika.

Kinesko ministarstvo trgovine je u četvrtak izjavilo da carine neće riješiti unutarnje probleme SAD-a.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari