Kina je u lipnju bilježila veliki porast izvoza rijetkih zemnih elemenata, pri čemu je samo onaj u Sjedinjene Američke Države porastao za 660 posto na mjesečnoj razini.
Prema podacima glavne carinske uprave u Pekingu, ukupan izvoz rijetkih metala porastao je na 3.188 tona, što je oko 160 posto više u odnosu na 1.238 tona u svibnju.
Unatoč tome, ukupna količina za lipanj i dalje je bila 38 posto manja u odnosu na isti mjesec lani.
Tijekom prve polovice 2025. godine, izvoz magneta od rijetkih zemnih elemenata također je pao za 18,9 posto na godišnjoj razini, na 22.319 tona.
Ukupan izvoz u Sjedinjene Američke Države zato je porastao na 353 tone u lipnju, nakon što su Peking i Washington prošlog mjeseca postigli okvirni trgovinski sporazum.
Nadovezujući se na obveze preuzete u svibnju, kada su se obje zemlje složile smanjiti međusobne carine na razdoblje od 90 dana, trgovinski sporazum uključuje kinesku obvezu povećanja isporuka rijetkih zemnih elemenata.
Ovi minerali, piše Euronews, koriste se u nizu visokotehnoloških proizvoda poput pametnih telefona, mlaznih motora, električnih vozila i vjetroturbina.
Kao odgovor na visoke carine američke administracije, kineska je vlada početkom ove godine uvela ograničenja izvoza za sedam rijetkih zemnih elemenata i magneta.
Ovaj potez prijetio je poremetiti globalne opskrbne lance, budući da se više od 70 posto svjetske proizvodnje tih elemenata odvija u Kini, kao i preko 90 posto njihove prerade.
Kineska ograničenja izvoza nisu pogodila samo SAD, već su prisilila i neke europske proizvođače autodijelova na obustavu proizvodnje.
Pročitajte još:
Prošlog mjeseca, povjerenik EU za trgovinu Maroš Šefčovič naglasio je kako je rješavanje izvoznih ograničenja “prioritet” Europske unije.
U lipnju su Sjedinjene Američke Države bile drugo najveće odredište za kineske magnete od rijetkih zemnih elemenata, odmah iza Njemačke, a ispred Vijetnama, Južne Koreje i Tajlanda.
Jedan odgovor
Ne zanima me taj podatak!