Kina će produljiti dobnu granicu na vozačkim dozvolama za vozače srednjih i velikih autobusa kao i kamiona, u sklopu borbe s izazovima koje donosi starenje stanovništva, pad stope nataliteta i sve manji broj radnika.
Zadržavanje starijih vozača privremeno će biti ključno za održavanje stabilnosti u kineskom ogromnom prometnom sustavu, budući da sektor planira uvoditi sve više autonomnih vozila.
Prije nešto više od 10 godina, glavni grad Peking dopustio je muškim vozačima autobusa odlazak u mirovinu pet godina ranije, u dobi od 55 godina, iz zdravstvenih razlog i zbog brige za radnu sigurnost. Kina je od tada promijenila smjer zbog sve većeg manjka radne snage, prenosi Hina.
Od iduće godine maksimalna dob u kojoj osoba može podnijeti zahtjev za dozvolu za vožnju i upravljanje srednjim ili velikim autobusima, kao i kamionima, povisit će se sa 60 na 63 godine, priopćilo je ministarstvo javne sigurnosti.
Vozači stariji od 63 godine također će moći podnijeti zahtjev za produženje dozvole do tri godine, pod uvjetom da prođu liječničke preglede i testove pamćenja, prosudbe situacije i vremena reakcije.
Najviše kinesko zakonodavno tijelo početkom godine je predložilo podizanje nacionalne dobi za odlazak u mirovinu što je povijesni potez.
Pročitajte još:
Muškarci će ići u mirovinu sa 63 godine umjesto sa 60. Žene koje rade u uredima ići će u mirovinu s 58 umjesto s 55 godina, dok će ostale radnice odlazit u mirovinu s 55 umjesto s 50 godina. Dob za odlazak u mirovinu u Kini trenutačno je među najnižima u svijetu.
Promjene, koje bi trebale stupiti na snagu 1. siječnja 2025. i provoditi se tijekom razdoblja od 15 godina, izjednačit će Kinu s regionalnim konkurentima poput Japana i Južne Koreje, koji se također bore s padom nataliteta i starom radnom snagom.
Jedan odgovor
Pravi političari misle o budućim naraštajima. Svakome mandat prodje i ostaje samo sto su napravili. Pametan potez Kineske vlade, zato im ekonomija i cvate.