Digitalni svijet možda djeluje ravnopravnim, ali činjenica je da više od milijardu ljudi živi s nekim oblikom invaliditeta koji im otežava pristup digitalnim platformama. Korisnici s vizualnim, slušnim, motoričkim ili drugim poteškoćama susreću se s nizom izazova prilikom redovnog korištenja digitalnih proizvoda, što utječe na inkluziju unutar digitalnog svijeta.
Hrvatska digitalna kompanija Infinum u utorak je zato održala Empathy Lab – jedinstvenu interaktivnu radionicu koja sudionicima omogućuje da razumiju važnost digitalne pristupačnosti iz prve ruke.
Ova je tema aktualna ne samo zbog veće osviještenosti o inkluziji, nego i zbog Europskog akta o pristupačnosti, koji na snagu stupa 28. lipnja 2025., a obvezuje sve kompanije u EU na održavanje visokog standarda digitalne pristupačnosti.
Nova regulativa obuhvaća širok raspon platformi i proizvoda, uključujući računala i operativne sustave, bankomate, automate za kupovinu karata, informacijske terminale i pametne telefone. Tu je i niz usluga obuhvaćenih aktom, kao što su elektroničke komunikacijske usluge, prijevozne i bankarske usluge, te web stranice koje nude e-trgovinu.
Pristupačnost označava dizajn proizvoda, usluga i okruženja koji omogućuju ili olakšavaju korištenje digitalne tehnologije osobama s invaliditetom.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, s trajnim invaliditetom trenutno živi 1,3 milijarde ljudi, što odgovara tržištu veličine Kine. Oni na ovaj način mogu ravnopravno sudjelovati u ekonomskim aktivnostima, bilo kao zaposlenici ili kao korisnici i klijenti.

“Invaliditet sam po sebi ne sprječava ljude da sudjeluju u svakodnevnom životu. Ono što ih ograničava su prepreke koje im društvo postavlja, a to uključuje i digitalni svijet. Naša je odgovornost ukloniti te prepreke. Uostalom, pristupačnost poboljšava korisničko iskustvo za sve – primjerice, dovoljno izražen kontrast između teksta i pozadine ne pomaže samo osobama s oštećenjem vida, već i svima koji pokušavaju pročitati sadržaj na jarkom suncu”, kaže Ana Šekerija, voditeljica inicijative pristupačnosti u Infinumu.
Ciljevi Europskog akta o pristupačnosti (EAA) su usklađivanje standarda pristupačnosti, ekonomska i socijalna integracija što među ostalim uključuje poboljšavanje sudjelovanja osoba s invaliditetom u digitalnoj ekonomiji i društvu, te podršku inovacijama, odnosno poticanje poduzeća na inovacije i stvaranje pristupačnih proizvoda i usluga, kao i osiguravanje ravnopravnih uvjeta za tvrtke koje posluju u više zemalja EU.
Novu direktivu već su uvele brojne zemlje EU, a u Hrvatskoj je trenutno na izglasavanju u Saboru. U Sjedinjenim Državama zakon o pristupačnosti postoji još od devedesetih i tužbe su se jako često događale pa su se na sudu, između ostalih, našli i Disney, Dominos i Beyonce jer njihove stranice nisu bile pristupačne osobama s invaliditetom ili različitim oštećenjima.
“Europska unija već ima zakone o digitalnoj pristupačnosti, ali su se oni odnosili samo na vladine institucije. Novim aktom to će se odnositi na sve”, pojasnila je Šekerija.

Obuhvaćene će tako biti, dodala je, tvrtke koje imaju preko deset zaposlenih ili više od dva milijuna eura prometa godišnje.
Kazne za nepoštivanje ovih propisa u Hrvatskoj će se kretati od 6.630 do 132.720 eura, dok u EU mogu ići i do 600.000 eura.
“Pristupačnošću smo se u Infinumu počeli baviti još 2021., kroz projekte, interne edukacije i razvoj vlastitih smjernica, prije nego što se Europski akt o pristupačnosti našao u fokusu javnosti. Zato nam je bilo sasvim prirodno tu inicijativu pretvoriti u zasebnu uslugu, što smo i učinili prošle godine. Osim postojećih klijenata, radili smo i s brojnim novim, globalnim klijentima koji su iz raznih razloga poboljšavali pristupačnost svojih digitalnih proizvoda, od usklađivanja sa zakonskim regulativama, poboljšanja korisničkog iskustva, pa i do jačanja percepcije brenda kao društveno odgovornog”, rekao je Josip Bišćan, Chief Client Officer u Infinumu.
Tim stručnjaka iz Infinuma na jednom je mjestu objedinio sve potrebne informacije i upute vezane uz digitalnu pristupačnost koje su besplatne i javno dostupne u Infinumovom Accessibility Handbooku, a radi se o priručniku za dizajn i razvoj pristupačnih digitalnih proizvoda.
Pročitajte još:
Zbog nove europske regulative vlasnici web stranica i mobilnih aplikacija morat će implementirati niz promjena kako bi omogućili jednak pristup sadržaju svim korisnicima. Infinum zato nudi besplatni monitoring web stranica s konkretnim savjetima za poboljšanje pristupačnosti i usklađenje s novom regulativom.
Nakon predavanja, predstavnici medija su u sklopu Empathy Lab radionice morali isključiti tajmer na pametnom telefonu koristeći samo glas, pogled ili pokrete glave.
INFINUM d.o.o.
Mala Švarča 23, 47000, Karlovac, Hrvatska
22.214.383,07 (2023.)
257 (2023.)
8 Odgovora
B r a v o . Neka
Trebaju kazne biti i vece!
Mora biti reda
Bravo za ovaj akt.
Evo kad su kazne nema grešaka to je tako i nema ispravljanja
I treba
Podupirem ovaj akt, nesto korisno od regulative EU definitivno.
Bravo za ovaj akt.