Kako će na Hrvatsku utjecati sankcije srpskom NIS-u?

Wikimedia Commons/NIS
Naftna industrija Srbije, Foto: Wikimedia Commons/NIS

Američka vlada uvela je nove sankcije Rusiji koje će ovaj put negativno utjecati na Srbiju, a mogle bi pogoditi i Hrvatsku. Naime, stavila je pod sankcije više od 200 pojedinaca i subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru, uključujući Gazprom Neft i mnoge njegove podružnice, među kojima je i Naftna industrija Srbije, koja surađuje s Jadranskim naftovodom (JANAF), izvijestili su iz Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu.

“NIS a.d. je Janafov dugogodišnji i najveći poslovni partner s kojim ima sklopljeni ugovor o transportu 10 milijuna tona nafte od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2026. godine”, priopćili su prošli tjedan iz Janafa.

Energetski stručnjak Igor Dekanić rekao je za Financije.hr da bi na ove sankcije mogla utjecati i nova američka administracija koja bi za par tjedana trebala preuzeti upravljanje SAD-om.

“Prema pojašnjenju medija, SAD neće ništa raditi protiv Srbije ako se Gazprom Neft izvuče iz vlasništva NIS-a. Dakle, Srbija mora razmisliti želi li i može li riješiti taj problem, odnosno želi li prodati udio u NIS-u. To su vrlo osjetljive stvari gledajući s pozicije Srbije. Nisam siguran tko bi od Gazprom Nefta mogao preuzeti udio u NIS-u”, kazao je Dekanić.

Nathalie Rayes, američka veleposlanica u Hrvatskoj, izjavila je da Gazprom Neft posjeduje 50 posto NIS-a, a Rusija koristi svoj udio u dobiti od NIS-a za financiranje agresije na Ukrajinu i potkopavanje stabilnosti u Europi, prenosi Hina. Smatra da bi alternativno vlasništvo NIS-a donijelo veći mir i prosperitet u regiji.

“Sjedinjene Države blisko surađuju s Hrvatskom kako bi ublažile svaki utjecaj ovih američkih sankcija na Janaf ili druge hrvatske tvrtke i osigurale da te radnje ne ugroze regionalnu energetsku sigurnost. Kako budemo napredovali, nastavit ćemo se konzultirati s Hrvatskom i drugim partnerima o našem zajedničkom cilju lišavanja Rusije prihoda koje koristi za nastavak svog rata protiv Ukrajine”, rekla je američka veleposlanica.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NIS_rezervoari.jpg
Rezervoari za skladištenje nafte tvrtke NIS, Srbija, Foto: Wikimedia Commons/NIS ad

Međutim, pitanje je koliko je uopće prodaja nafte u Srbiji značajna za Rusiju i financiranje rata u Ukrajini te hoće li ove sankcije imati neki veći utjecaj na tu situaciju.

“Teško je reći može li ovaj potez zaista oslabiti Rusiju jer je to pitanje procjene onih koji donose takve odluke”, objasnio nam je Dekanić.

Što se tiče Janafa, rekli su da od trenutka najave mogućeg uvođenja sankcija, intenzivno surađuju s nadležnim resorima Vlade Republike Hrvatske.

“Predstavnici nadležnih hrvatskih institucija u proteklom su razdoblju kroz izravan kontakt s američkom administracijom, koja je svjesna geostrateške važnosti Janafa za energetsku sigurnost regije, surađivali na pronalaženju rješenja za ublažavanje negativnih posljedica na poslovanje Društva. Sukladno odluci, puna primjena sankcija nastupit će za 45 dana, a do tada je moguća prilagodba i poduzimanje mjera koje bi omogućile dezinvestiranje i podržavanje sigurne opskrbe naftom Republike Srbije”, poručili u petak iz Janafa.

Janaf
Jadranski naftovod, Omišalj, Foto: JANAF/PR

“Kao odgovorno Društvo pažljivo i kontinuirano razmatramo sve aspekte ove odluke i spremni smo s hrvatskom Vladom odgovoriti na izazove koji proizlaze iz nastale situacije. Naglašavamo kako se još od prosinca 2022. preko Janafovog sustava u Srbiju transportira isključivo nafta neruskog podrijetla. Janaf svakodnevno prati razvoj događaja i u stalnom je kontaktu s korisnikom sustava kao i s ostalim ključnim dionicima”, istaknula je Uprava Janafa d.d., predsjednik Uprave mr.sc. Stjepan Adanić i član Uprave Vladislav Veselica.

Dekanić kaže da, kada je riječ o Janafu, treba vidjeti jesu li sankcije toliko isključive, ali i što će učiniti nova administracija. Naglasio je da nije poznato što će se točno dogoditi kada dođe do pune primjene sankcija jer je za to potreban pristup izvornim dokumentima, koji nisu na raspolaganju javnosti.

“Teško je procijeniti je li 45 dana dovoljno da se riješe svi problemi vezani uz nove sankcije. Moguće je i da će nova administracija ukinuti ove sankcije, ništa se još ne zna. Administracija Donalda Trumpa je već počela najavljivati neke bitne teritorijalne i geopolitičke odluke. S obzirom na trenutačnu situaciju, ako Srbija ne uspije riješiti problem s NIS-om, odnosno da Gazprom Neft više nema udio u NIS-u, Janaf će vjerojatno morati prekinuti poslove koje ima s Naftnom industrijom Srbije. Međutim, i za to je potrebno vidjeti izvorni dokument kako bismo znali što sve ulazi u te sankcije. Trenutačno javnost ima interpretaciju sankcija od strane američkih medija, a pitanje je je li to doista tako kako su mediji pisali ili SAD izdaje samo upozorenje Srbiji u pogledu njezine buduće geopolitičke orijentacije”, kazao nam je energetski stručnjak.

Ističe da je sada potez na Srbiji jer Srbija mora odlučiti kako će postupiti s obzirom na to da joj je potrebna nafta koju uvozi.

Stockcake
Naftni spremnici, Foto: Stockcake.com

“S druge strane, što se tiče Janafa, on u ovom trenutku ima problem s opskrbom Srbije, ali pod istim ili sličnim sankcijama su i drugi kupci ruske nafte u središnjoj Europi. Janaf pak ima kapacitet koji može zadovoljiti potrebe tih zemalja. Zato bi on mogao imati koristi od toga, ali pitanje je na koji način. Janafu je u interesu imati zakupljen kapacitet, a nafta je, osim Srbiji, potrebna i Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj te mnogim drugim zemljama”, zaključio je Dekanić.

Osvrnuo se i na optužbe Mađara koji već neko vrijeme kritiziraju Janaf zbog cijena. Kaže da kritike ne bi trebale utjecati na potražnju.

“Janaf tvrdi da su transportne pristojbe onakve kakve imaju ostale zemlje i ostali transporteri. No, očito je da su se Mađari bunili jer je u interesu kupca srušiti cijene, pa i ovakvim kritikama”, rekao je.

Iz NIS-a su, kako prenosi Biznis.rs, u subotu priopćili da se poslovanje te tvrtke trenutačno, nakon uvođenja američkih sankcija, odvija neometano. Naveli su da će NIS pažljivo razmotriti sve detalje u vezi s objavljenim informacijama i analizirati sve implikacije na poslovanje tvrtke.

Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, poručio je da bi se Velika Britanija najkasnije u ponedjeljak trebala pridružiti sankcijama koje je uveo SAD.

“Pričekat ćemo da vidimo kakva će druga tumačenja biti, ali prema onome što smo vidjeli, radi se o uklanjanju, a ne smanjenju – ne dopuštaju da bude 49 posto ili manje ruskog kapitala, nego potpuni izlazak ruskih interes iz NIS-a”, rekao je Vučić. Dodao je da Srbija ima 45 kalendarskih dana za sve poslove, uključujući i plan vlasničke transformacije koji mora odobriti američka vlada, zaključno s 25. veljače 2025. godine.

JADRANSKI NAFTOVOD, dioničko društvo

Miramarska cesta 24, 10000, Zagreb, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
153.329.501,92 (2023)
Broj zaposlenih:
429 (2023)

4 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari