SpaceX-ova raketa eksplodirala je nedugo nakon što je u četvrtak lansirana iz Teksasa, nakon čega su prizemljeni brojni letovi te je izdano upozorenje od opasnosti od pada svemirskih ostataka.
Iz te su tvrtke potvrdili da je letjelica bez posade doživjela “brzu neplaniranu dezintegraciju” tijekom uspona u svemir i izgubila kontakt sa Zemljom.
Masivni SpaceX Starship, najveća raketa ikad stvorena, izgubila je kontrolu ubrzo nakon lansiranja. Nema prijavljenih ozljeda ili štete, ali slike iz otočnih država Karipskog mora prikazuju goruće ostatke kako padaju s neba.
Ovo je bila osma misija testiranja rakete i drugi uzastopni neuspjeh, piše BBC.
Svemirska letjelica visoka 123 metra trebala je ponovno ući u Zemljinu orbitu iznad Indijskog oceana nakon jednosatnog leta.
SpaceX, u vlasništvu milijardera Elona Muska, objavio je da su timovi odmah počeli surađivati s sigurnosnim dužnosnicima na “unaprijed planiranim odgovorima na izvanredne situacije”.
“Kao i uvijek, uspjeh proizlazi iz onoga što naučimo, a današnji let pružit će dodatne pouke za poboljšanje pouzdanosti Starshipa”, istaknuli su.
U priopćenju se navodi da su ostaci trebali pasti unutar unaprijed planiranog područja te da raketa nije sadržavala nikakve toksične materijale. Tvrtka je također uključila e-mail adresu i telefonski broj za one koji vjeruju da su pronašli ostatke letjelice.
Podsjetimo, u siječnju je raketa Starship otkazala nekoliko minuta nakon lansiranja iz SpaceX-ovog postrojenja u Teksasu. Nakon tog incidenta, FAA je prizemljila Starshipova lansiranja i navela da je zabilježena materijalna šteta na otocima Turks i Caicos u Karipskom moru.
Europska raketa lansirala špijunski satelit u svojoj prvoj potpuno operativnoj misiji
Istog dana, nova europska raketa Ariane 6 uspješno je lansirala francuski špijunski satelit u svojoj prvoj potpuno operativnoj misiji, označivši povratak Europe u svemir.
Pročitajte još:
Bespilotna raketa poletjela je iz europskog svemirskog centra u Francuskoj Gvajani. Ariane 6, piše Hina, proizvela je tvrtka ArianeGroup, u suvlasništvu Airbusa i Safrana.
Njezino lansiranje donijelo je simboličan poticaj europskim nastojanjima za većom strateškom autonomijom. Ipak, kapacitet lansiranja tih raketa i dalje je daleko iza američkog konkurenta SpaceX-a.
8 Odgovora
hahahah
Woww
Baš super
Da sam astronaut definitivno ne bi nikad mogao vjerovati njihovim raketama
Ketamin i rakete nejdu zajedno.
Na njihovom mjestu bi me polako već bilo sramota. Sreća pa nije bilo posade.
Iako su testiranja i pogreške dio procesa razvoja, svaka eksplozija podiže pitanja o sigurnosti i tehnologiji koja se koristi
I zato nikad ne ulazimo u rakete