JANAF odbacio optužbe izvršnog direktora MOL Grupe: Hernádi uporno iznosi neistine

Wikimedia Commons/Délmagyarország/Karnok Csaba
Zsolt Hernádi, Foto: Wikimedia Commons/Délmagyarország/Karnok Csaba

Izvršni direktor MOL Grupe, Zsolt Hernádi, optužio je Jadranski naftovod (JANAF), dioničko društvo, da je podlegao iskušenju i stjerao MOL Grupu “u kut” te podigao naknade za transport sirove nafte do zapanjujućih iznosa. Dodao je, prenose mađarski mediji, da nitko ne zna koliko nafte je moguće prevesti Jadranskim naftovodom i da JANAF nije proveo investiciju koja bi omogućila zadovoljenje potreba Mađarske i Slovačke za sirovom naftom.

Iz Janafa su najoštrije odbacili te tvrdnje i poručili su da su neistinite. Kažu da se cijene transporta nafte naftovodnim sustavom Janafa utvrđuju na temelju iste metodologije za sve partnere, u pregovaračkom postupku na pravedan i transparentan način.

“Cijene se temelje na postojećem tarifnom sustavu i regulatornom nadzoru na nacionalnoj i EU razini, a zasnovane su na tri načela. Na prvom mjestu je načelo jednakog tretmana svih korisnika, što se osigurava nepristranim pristupom sustavu svim korisnicima koji udovoljavaju tehničkim uvjetima. Zatim slijedi utvrđivanje cijena transporta nafte po dionicama, pa korisnik plaća cijene transporta samo onih dionica koje oni koriste te, na kraju, troškovno načelo, što podrazumijeva pokriće troškova poslovanja djelatnosti transporta nafte, pokriće investicija nužnih za održavanje i razvoj transportnog sustava te uz osiguranje prinosa na imovinu transportnog sustava”, objasnili su iz Uprave Janafa.

Istaknuli su da JANAF, kao operator sustava, i MOL Grupa zajednički utvrđuju konačne ugovorne cijene tijekom procesa pregovaranja oko komercijalnih uvjeta pristupa sustavu. Osim toga, cijene izravno ovise o količinama transportirane nafte jer tarifa pada uz veće količine transporta nafte i obrnuto, priopćeno je iz ove tvrtke.

Što se tiče transporta nafte, naveli su da se zna koliko nafte je moguće prevesti Jadranskim naftovodom i da je JANAF proveo potrebnu investiciju koja bi omogućila zadovoljenje potreba Mađarske i Slovačke za sirovom naftom. Investirali su u aplikaciju aditiva DRA kojima se povećava protok na dionici od Omišlja do mađarske granice.

“U veljači 2023. godine je u koordinaciji s predstavnicima MOL Grupe provedeno prvo testiranje transportnih kapaciteta naftovoda na dionici prema mađarskoj granici prilikom kojeg je utvrđeno kako se njime mjesečno može transportirati 1,2 milijuna tona sirove nafte i već tada je potvrđeno kako JANAF može u cijelosti zadovoljiti potrebe rafinerija MOL Grupe u Bratislavi i Budimpešti za sirovom naftom”, poručila je Uprava Janafa.

Obavljeno je i drugo zajedničko testiranje koje je bilo tijekom kolovoza ove godine, a rezultati su pokazali da kapacitet naftovoda premašuje ukupni godišnji kapacitet za preradu MOL-ovih rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj. Potvrđeno je da se uz mogućnost dodavanja DRA aditiva može u potpunosti postići kapacitet od 13 do 16,4 milijuna tona godišnje, ovisno o broju angažiranih pumpi s obje strane.

Iz Janafa su otkrili da je u tijeku i treće testiranje protoka sirove nafte na dionici Janafovog naftovoda od Terminala Sisak do mađarske granice.

“Svi ovi vrlo egzaktni, točni i pouzdani podaci u potpunosti demantiraju neistinite tvrdnje gospodina Hernádija. Smatramo iznimno važnim najsnažnije odbaciti i insinuaciju gospodina Hernádija prema kojoj bi JANAF u nekom trenutku, kad bi postao jedini dobavni pravac za sirovu naftu rafinerijama u Mađarskoj i Slovačkoj, zlouporabio svoj položaj. To je u suprotnosti sa svim vrijednostima koje kao kompanija njegujemo, a osobito s našom predanošću razvoju dugogodišnjih partnerskih odnosa sa svim korisnicima našeg transportno-skladišnog sustava, među kojima je i MOL Grupa s važećim ugovorom o transportu nafte za koji vjerujemo da je sklopljen na obostrano zadovoljstvo”, naglasila je Uprava Janafa.

Podsjećamo, u kolovozu 2024. je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto iznio iste optužbe protiv Janafa i poručio da Hrvatska nije pouzdana zemlja za tranzit nafte.

JADRANSKI NAFTOVOD, dioničko društvo

Miramarska cesta 24, 10000, Zagreb, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
153.329.501,92 (2023)
Broj zaposlenih:
429 (2023)

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari