Europski parlament natpolovičnom većinom izglasao je novu Europsku komisiju kojoj je po drugi put na čelu von der Leyen i koja preuzima dužnost u nedjelju, 1. prosinca. Jačanje konkurentnosti europskog gospodarstva kako bi se zaustavilo zaostajanje za SAD-om i Kinom i povećanje obrambenih sposobnosti bit će ključni prioriteti nove Europske komisije, najavila je Ursula von der Leyen.
„Naša sloboda i suverenost više nego ikad ovise o našoj gospodarskoj snazi, naša sigurnost ovisi o našoj sposobnosti da budemo konkurentni, inovativni i produktivni, a naš socijalni model ovisi o rastućem gospodarstvu uz istodobno suočavanje s demografskim izazovom“, rekla je Ursula von der Leyen u svom govoru u kojem je predstavila program rada nove Komisije i svoju novu ekipu povjerenika.
Program rada nove Komisije uvelike će se oslanjati na izvješće o budućnosti europske konkurentnosti koje je za Komisiju izradio bivši predsjednik Europske središnje banke i bivši talijanski premijer Mario Draghi, a koje je predstavljeno u javnosti u rujnu.
Kao prvu veliku inicijativu nove Komisije von der Leyen je najavila kompas konkurentnosti koji će se temeljiti na tri stupa iz Draghijeva izvješća: zatvaranje jaza u inovacijama u odnosu na SAD i Kinu; dekarbonizaciju i konkurentnost; povećanje sigurnosti i smanjenje ovisnosti. Očuvanje slobode, europskog načina života i socijalnog modela zahtijeva masovne investicije u našu sigurnost i prosperitet, rekla je von der Leyen ističući da je preduvjet za to jedinstvo i privrženost europskim vrijednostima.
„To jedinstvo bit će još važnije u današnjem svijetu sukoba, u kojem se svaka slabost iskorištava, svaka podjela se napada, a ovisnost iskorištava“, rekla je predsjednica Komisije predstavljajući svoj program rada za sljedećih pet godina.
Govoreći o zaostajanju u inovacijama, von der Leyen je rekla da je EU na istoj razini kao SAD i Kina kada je riječ o patentima i stvaranju start-upova. Međutim, samo trećina europskih patenata komercijalno se eksploatira, prenosi Hina, a europski start-upovi nailaze na brojne prepreke za svoj rast.
„Start-up iz Kalifornije može se proširiti i prikupiti novac diljem Sjedinjenih Država, dok se start-up u Europi mora nositi s 27 različitih nacionalnih prepreka“, rekla je von der Leyen, dodajući da se to mora promijeniti. Europskoj uniji potrebne su goleme investicije kako bi zaustavila tehnološko zaostajanje za SAD-om i Kinom, za zelenu i digitalnu tranziciju.
Govoreći o drugom stupu kompasa konkurentnosti, dekarbonizaciji i konkurentnosti, von der Leyen je rekla da nova Komisija ostaje vjerna ciljevima Zelenog plana, koji je obilježio njezin prvi mandat na čelu izvršnog tijela EU-a. U zadnje vrijeme često je napadana od lijevih i zelenih stranaka za odustajanje od nekih dijelova toga plana.
„Želim biti jasna: moramo nastaviti ispunjavati ciljeve Europskog zelenog plana. Ali, ako želimo biti uspješni u toj tranziciji moramo biti agilniji i bolje pratiti ljude i poduzeća na tom putu“, rekla je von der Leyen.
Treći stup kompasa konkurentnosti bit će jačanje ekonomske sigurnosti. U tom smislu potrebno je osigurati stabilne i sigurne opskrbne lance i kritične sirovine.
Predsjednica Komisije zauzela se za suradnju s NATO-om radi jačanja sigurnosti i veća ulaganja Europljana u obranu, navevši kao primjer da Rusija za obranu izdvaja devet posto svoga BDP-a, a EU samo 1,9 posto. Najavila je da će u prvih 100 dana predstaviti tzv. Bijelu knjigu o budućnosti europske obrane.
Bijela knjiga je vrsta dokumenta Europske komisije koji sadrži prijedloge budućih aktivnosti u nekom području.
U pogledu proširenja, rekla je da će EU provesti reforme potrebne za primanje novih članica te da će podržavati kandidate na njihovu putu prema članstvu.
„Bit ćemo spremni s reformama koje su potrebne s naše strane i podržavat ćemo te zemlje na svakom koraku toga procesa koji se temelji na zaslugama sve dok ne budu spremne pridružiti se našoj Uniji“, rekla je von der Leyen.
Pročitajte još:
Von der Leyen je najavila jednostavniji višegodišnji proračun za razdoblje 2028.-2034. ističući da taj proračun neće biti dovoljan za investicijske potrebe i da je nužno mobilizirati privatni kapital. Također je najavila pojednostavljenje regulatornog okvira kako bi se poduzećima omogućilo lakše poslovanje.
Od 12 hrvatskih zastupnika većina je u srijedu na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu glasala za potvrđivanje nove Europske komisije. Za potvrđivanje Europske komisije glasalo je 370 od 688 zastupnika koji su pristupili glasanju, 282 bilo je protiv, a 36 suzdržanih.