Rast u broju novoizgrađenih solarnih elektrana u Europskoj uniji (EU) pao je na tek četiri posto ove godine u odnosu na 2023., nakon godina dvoznamenkastog povećanja, što je dodatni uteg na već prisutnu zabrinutost oko brzine tranzicije prema čistoj energiji.
U 2021. i 2022. godini rast broja novopostavljenih solarnih elektrana bio je iznad 40 posto, a prošle godine iznosio je čak i više od 50 posto.
Ove je godine instalirano 65,5 gigavata (GW) snage u solarnim elektranama i to jest dosad najveća godišnja brojka, ali je ona tek četiri posto iznad one iz prošle godine.
“Rast je bitno usporio”, rekla je za Reuters glavna izvršna direktorica interesnog udruženja europskog solarnog energetskog sektora SolarPower Europe Walburga Hemetsberger.
EU treba svake godine 70 GW novih kapaciteta kako bi se ostvarili planirani ciljevi EU-a do 2030. godine. Trenutačno, kapaciteti iznose 338 GW, a cilj je na kraju 2030. doći do 816 GW.
Usporavanje odražava činjenicu da mnoge europske elektroenergetske mreže nisu dovoljnih kapaciteta da bi mogle primiti sve veći udio proizvodnje iz obnovljivih izvora. Solarne elektrane nekad moraju čekati godinama da bi bile priključene na mrežu ili im je proizvodnja reducirana kako bi se izbjeglo preveliko opterećenje mreže.
“Ono što vidimo u sve više i više zemalja EU-a je da im elektroenergetske mreže zapadaju u uska grla”, kaže Hemetsberger.
Pročitajte još:
Reuters navodi da je snaga instaliranih solarnih elektrana na krovovima u ovoj godini u EU pala za gotovo pet GW na 12,8 GW.
SolarPower Europe ističe da se to može pripisati padu cijena energije s vrhunca iz 2022. godine što umanjuje motiviranost potrošača na kupnju solarnih panela kako bi smanjili iznos svojih računa.
Jedan odgovor
Nesto ocito treba promijeniti da bi rezultati bili bolji