Estonija ima najkonkurentniji porezni zakon u Europi a Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka bilježe značajne pozitivne pomake u ovoj oblasti dok je Italija u padu, pokazalo je novo istraživanje Porezne zaklade.
Češka je pala za tri mjesta na godišnjoj ljestvici nakon što je povećala stope poreza na dobit s 19 na 21 posto, a Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo su pohvaljeni jer su ponudili velikodušnije olakšice za korporativna ulaganja u opremu.
Italija je ocijenjena kao država s najmanje konkurentnim poreznim zakonom u Europi, odmah iza Francuske a Rim je kritiziran zbog “višestrukih distorzivnih poreza na imovinu” i neobično uske osnovice PDV-a.
Unatoč niskoj stopi poreza na dobit i reputaciji povoljnih poslova, visoki porezi na dohodak i dividende stavljaju Irsku na dno tablice Porezne zaklade, koja ispituje 38 članica OECD-a.
Izvješće razmatra koje zemlje nude najniže granične stope ali također ispituje detaljnije strukturne značajke, poput toga koliko je vjerojatno da će porezni sustavi iskriviti ponašanje korisnika.
U izvješću, koje je objavio Euronews, američki think tank navodi stope Tallinna od 20 posto na korporativni i pojedinačni prihod. U ovoj državi porez na imovinu se gleda s aspekta na vrijednosti zemljišta, a ne na ulaganja, te je baltičkoj zemlji dodijelio vodeću svjetsku poziciju već jedanaestu godinu.
“Kapital je vrlo mobilan. Tvrtke mogu odlučiti ulagati u bilo koji broj zemalja diljem svijeta kako bi pronašle najveću stopu povrata”, navodi se u izvješću, dodajući da konkurentni i neutralni porezni zakoni mogu promicati održivi rast.
Porez na dobit poduzeća, pokazuje ovo istraživanje, najštetniji je za gospodarstvo a porezi poput onog na promet ili potrošnju, mogu nerazmjerno pasti na teret siromašnih.
Pročitajte još:
Razvijene zemlje koje su se sastale u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) već su se dogovorile da bi se velike korporacije trebale suočiti s minimalnom stopom poreza od 15 posto na svoju dobit.
Vrhovni sud EU također je nedavno presudio da je porezna olakšica u Irskoj prema kojoj je Apple plaćao niske stope od samo 0,005 posto predstavljala nezakonitu subvenciju.
2 Odgovora
Dok je Hrv valjda zemlja koja najcesce mjenja porezne zakone. Porez na dobit i porez na dohodak se mjenja svako malo. Izuzev poreza na dodanu vrjednost.
Na sjeveru je inače to dobro uređeno i dobro se vodi, za razliku od ovih područja