Italija i Irska imaju najlošije porezne zakone u EU, Estonija najkonkurentnija

Pixabay.com
Porezi, Foto: Pixabay.com

Estonija ima najkonkurentniji porezni zakon u Europi a Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka bilježe značajne pozitivne pomake u ovoj oblasti dok je Italija u padu, pokazalo je novo istraživanje Porezne zaklade.

Češka je pala za tri mjesta na godišnjoj ljestvici nakon što je povećala stope poreza na dobit s 19 na 21 posto, a Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo su pohvaljeni jer su ponudili velikodušnije olakšice za korporativna ulaganja u opremu.

Italija je ocijenjena kao država s najmanje konkurentnim poreznim zakonom u Europi, odmah iza Francuske a Rim je kritiziran zbog “višestrukih distorzivnih poreza na imovinu” i neobično uske osnovice PDV-a.

Unatoč niskoj stopi poreza na dobit i reputaciji povoljnih poslova, visoki porezi na dohodak i dividende stavljaju Irsku na dno tablice Porezne zaklade, koja ispituje 38 članica OECD-a.

Izvješće razmatra koje zemlje nude najniže granične stope ali također ispituje detaljnije strukturne značajke, poput toga koliko je vjerojatno da će porezni sustavi iskriviti ponašanje korisnika.

U izvješću, koje je objavio Euronews, američki think tank navodi stope Tallinna od 20 posto na korporativni i pojedinačni prihod. U ovoj državi porez na imovinu se gleda s aspekta na vrijednosti zemljišta, a ne na ulaganja, te je baltičkoj zemlji dodijelio vodeću svjetsku poziciju već jedanaestu godinu.

“Kapital je vrlo mobilan. Tvrtke mogu odlučiti ulagati u bilo koji broj zemalja diljem svijeta kako bi pronašle najveću stopu povrata”, navodi se u izvješću, dodajući da konkurentni i neutralni porezni zakoni mogu promicati održivi rast.

Porez na dobit poduzeća, pokazuje ovo istraživanje, najštetniji je za gospodarstvo a porezi poput onog na promet ili potrošnju, mogu nerazmjerno pasti na teret siromašnih.

Razvijene zemlje koje su se sastale u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) već su se dogovorile da bi se velike korporacije trebale suočiti s minimalnom stopom poreza od 15 posto na svoju dobit.

Vrhovni sud EU također je nedavno presudio da je porezna olakšica u Irskoj prema kojoj je Apple plaćao niske stope od samo 0,005 posto predstavljala nezakonitu subvenciju.

Jedan odgovor

  1. Dok je Hrv valjda zemlja koja najcesce mjenja porezne zakone. Porez na dobit i porez na dohodak se mjenja svako malo. Izuzev poreza na dodanu vrjednost.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!