Cijene nafte blago su snižene u ponedjeljak tijekom slabog blagdanskog trgovanja uoči kraja godine, dok trgovci čekaju nove kineske i američke gospodarske podatke kasnije ovog tjedna kako bi procijenili rast u dva najveća svjetska potrošača nafte.
Terminski ugovori za naftu Brent oslabili su za osam centi na 74,09 američka dolara po barelu, dok je aktivniji ugovor za ožujak iznosio 73,73 dolara po barelu, što je smanjenje od šest centi. Američka sirova nafta West Texas Intermediate (WTI) jeftinija je za pet centi, te iznosi 70,55 dolara po barelu.
Cijene nafte dodatno su podržane optimizmom za gospodarski rast Kine iduće godine, što bi moglo povećati potražnju najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte, jer su kineske vlasti se složile izdati rekordnih 3 bilijuna juana odnosno 411 milijardi dolara u posebnim državnim obveznicama 2025. godine, izvijestio je Reuters prošli tjedan.
“Globalna potrošnja nafte dosegnula je rekordnu razinu u 2024. unatoč tome što je Kina podbacila u očekivanjima, a zalihe nafte ulaze u iduću godinu na relativno niskim razinama. U budućnosti se očekuje poboljšanje kineskih gospodarskih podataka kako mjere poticaja počnu djelovati 2025. Također, niže kamatne stope u SAD-u i drugdje trebale bi podržati potrošnju nafte” rekao je Ryan Fitzmaurice, viši strateg za robna tržišta u Marexu.
Kina je također izdala najmanje 152,49 milijuna metričkih tona uvoznih kvota za sirovu naftu neovisnim rafinerijama u drugoj tranši za 2025. godinu, rekli su trgovački izvori u ponedjeljak.
Odvojeno, Svjetska banka povisila je svoju prognozu za gospodarski rast Kine u 2024. i 2025., ali je upozorila da će prigušeno povjerenje potrošača i poduzeća, s izazovima u sektoru nekretnina, ostati prepreka iduće godine.
Investitori prate kineske PMI ankete za tvornice koje će biti objavljene u utorak i američku ISM anketu za prosinac koja se očekuje u petak.
Pročitajte još:
U Europi nade za novi sporazum o prijenosu ruskog plina kroz Ukrajinu blijede nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin u četvrtak izjavio da ove godine više nema vremena za potpisivanje novog sporazuma.
Gubitak ruskog plina putem plinovoda trebao bi dovesti do povećanja uvoza ukapljenog prirodnog plina (LNG) u Europi, rekli su analitičari.