Institut SITE: Rusija krije prave brojke o inflaciji i proračunskom manjku

Pixabay.com
Moskva, Rusija, Foto: Pixabay.com

Rusko gospodarstvo je u sve krhkijem stanju zbog ratnih potreba i zapadnih sankcija, zaključak je izvješća švedskog instituta tranzicijske ekonomije SITE, pripremljenog za ministre financija zemalja članica Europske unije (EU) koji rade na pripremi novog 17. paketa sankcija prema Moskvi.

Izvješće zaključuje da, unatoč relativnoj stabilnosti, rusko gospodarstvo ostaje tek površinski otporno te da rastu neravnoteže i strukturne slabosti.

“Fiskalni poticaji ratnoj ekonomiji drže gospodarstvo na površini na kraći rok, no oslanjanje na mutno financiranje, iskrivljena dodjela resursa i opadajući proračunski zaštitni slojevi na dulji rok situaciju čine neodrživom. Suprotno tvrdnjama Kremlja, vrijeme nije na strani Rusije”, ocjenjuje SITE.

Kako bi pokazala da su sankcije besmislene Rusija ističe da je u 2024. njezin bruto društveni proizvod (BDP) rastao 4,3 posto, a godinu prije toga 3,6 posto.

No, predstavnik SITE-a, Torbjorn Becker, koji je predstavio izvješće europskim ministrima financija, kaže da se tim brojkama ne može vjerovati jer Moskva snažno potcjenjuje inflaciju koja djeluje na realni bruto domaći proizvod (BDP).

“Rusija tvrdi da je inflacija devet do deset posto. No, zašto onda središnja banka drži kamatnu stopu na 21 posto? Koja bi središnja banka uobičajeno imala stopu 11,5 postotnih bodova iznad stope inflacije? Kada bi u bilo kojoj od naših središnjih banaka to radili ostali bi bez posla idućega dana. To je jasna naznaka da inflacijska brojka nije prava. Ako podcijenite inflaciju, onda precienjujete realnu stopu BDP-a”, pojasnio je Becker.

On ukazuje i na ruska proračunska ograničenja zbog pada prihoda od nafte, plina i ugljena te rastuće potrošnje na vojsku. Od početka invazije na Ukrajinu Rusija objavljuje proračunski manjak svake godine od nekih dva posto BDP-a.

“Proračunske brojke ne odgovaraju onome što mislimo da je realnost. Ako to dodate proračunskim brojkama, deficit bi bio dvaput veći od službene statistike “, iznosi Becker.

Po njegovim riječima, veliki dio financiranja ratnog stroja ide kroz bankovni sustav, što povećava rizike u bankovnom sustavu jer banke izvješćuju o velikom kreditnom rastu.

“Sve su to pokazatelji koje obično promatramo kada želimo prognozirati izglede za krizu u bankovnom sustavu”, ističe Becker.

Europski povjerenik za ekonomska pitanja Valdis Dombrovskis je izjavio da se Europske komisije slaže s procjenama SITE-a.

“Njihova analiza otkriva nepouzdanost ruske statistike te da ruska ekonomija ne stoji tako dobro kako ta statistika upućuje. Sve to oslikava važnost napora međunarodne zajednice da ograniči sposobnost Kremlja za vođenje rata protiv Ukrajine”, prenosi Reuters izjavu Dombrovskisa po završetku sastanka ministara financija EU-a.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari