Državni inspektorat je objavio da su u razdoblju od 20. siječnja do 7. veljače sanitarna, poljoprivredna i tržišna inspekcija obavile 429 inspekcijskih nadzora objekata koji obavljaju proizvodnju i prodaju kruha te pekarskih proizvoda i utvrdile 238 nesukladnosti.
Sanitarna inspekcija je obavila 143 inspekcijska nadzora u kojima je utvrđeno 112 nesukladnosti.
Najčešće se radilo o poslovima rukovanja s hranom, a u znatnom broju objekata zatečeni su djelatnici koji nemaju položen obvezan tečaj zdravstvenog odgoja. Također, uočeno je da se ne provode redovito zdravstveni pregledi djelatnika, a bilo je i značajnijih nedostataka u higijenskim i tehničkim uvjetima u objektima.
“Poražavajuća je činjenica da je u 12 posto od ukupno nadziranih objekta utvrđeno da uopće nemaju uspostavljen sustav samokontrole”, napominju iz Državnog inspektorata.
Sanitarna je inspekcija odredila ukupno 236 novčanih kazni, 67 upravnih mjera, 11 optužnih ili prekršajnih naloga i 54 oportuniteta u skladu sa zakonskim propisima, navodi se u objavi.
Poljoprivredna inspekcija pak je obavila 145 inspekcijskih nadzora kojom prigodom su utvrđene 73 nesukladnosti.
Najčešće se utvrdilo da u popisu sastojaka nisu navedene količine sastojaka, primjerice nije naveden postotak sira kod bureka sa sirom. Bilo je slučajeva nepoštenog informiranja, pa je, primjerice, u nazivu proizvoda istaknut sir iako se u proizvodnji koristi sirni pripravak na bazi sira i biljnih ulja ili nije navedeno biljno porijeklo ulja.
U tijeku je i uzorkovanje pekarskih proizvoda na udio soli u pečenom kruhu ili pecivu što je propisano Pravilnikom o žitaricama i proizvodima od žitarica.
Poljoprivredna je inspekcija poduzela 20 prekršajnih ili optužnih naloga, devet upravnih mjera i 35 oportuniteta što znači da su nepravilnosti otklonjene tijekom nadzora.
Tržišna inspekcija obavila je 141 inspekcijski nadzor od čega u 129 pekarnica koje obavljaju proizvodnju i prodaju pekarskih proizvoda te 12 koje samo obavljaju prodaju.
U 53 slučaja je utvrđeno da trgovac ne vodi isprave o stanju robe u skladu sa Zakonom o trgovini. Doneseno je 51 rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti trgovine do otklanjanja nepravilnosti, a najkraće na rok od 30 dana.
Trgovci su dosad u 23 slučaja otkupili mjeru zabrane tako što su otklonili nepravilnosti i uplatili u državni proračun 3.981,68 eura.
Pročitajte još:
Tržišna je inspekcija podnijela sedam optužnih prijedloga i 37 prekršajnih naloga.
Osim toga, utvrđene su ukupno 43 povrede Zakona o zaštiti potrošača jer nisu bile istaknute obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora.
8 Odgovora
Slažem se da se nepošteno informiranje treba kazniti, pogotovo kad je riječ o prehrambenim proizvodima!!!
Inspekcijski nadzor pekarnica otkrio je zabrinjavajući broj nepravilnosti, što dodatno naglašava potrebu za strožim kontrolama u prehrambenoj industriji.
Ništa novo i ništa cudno….
Ne cudim se.
Pekarnice na udaru inspekcije—čini se da nisu svi oni fini kruhovi bili baš onako, kako bi trebali biti! 😱 Brojne nepravilnosti i loša higijena, tko je sve podcijenio nadzor? Zanimljivo je kako se ovakve stvari često otkriju tek kad je kasno… 😬
Večina nema higijenski minimum i to je istina
naravno da ima nepravilnosti
to se i ocekivalo