Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjeluje na 10. sastanku na vrhu Inicijative triju mora. Tijekom boravka u Varšavi, premijer Plenković sastao se i s predsjednikom Vlade Republike Poljske Donaldom Tuskom s kojim je razgovarao o nastavku izvrsne suradnje te s hrvatskim gospodarstvenicima koji će sutra sudjelovati na Poslovnom forumu.
U svjetlu brojnih globalnih izazova ovaj sastanak ima poseban politički i geostrateški značaj, poručio je premijer nakon Poslovnog panela na kojem je sudjelovao s predsjednikom Poljske Andrzejom Dudom i ministrom energetike SAD-a Chrisom Wrightom.
“Usto, za Hrvatsku ima i važnu gospodarsku dimenziju jer robna razmjena sa zemljama članicama Inicijative raste i doseže 22,8 milijardi eura, što je 35 posto naše sveukupne trgovinske razmjene”, objavio je premijer Plenković.
Dodao je kako će proširenjem kapaciteta LNG terminala na Krku na 6,1 milijardi kubnih metara godišnje Hrvatska moći plinom opskrbljivati zemlje srednje i istočne Europe, čime postaje regionalno energetsko čvorište.
Tijekom boravka u Varšavi, predsjednik Vlade Plenković sastao se i s predsjednikom Vlade Republike Poljske Donaldom Tuskom. Bilo je govora o nastavku izvrsne suradnje u okviru Europske unije, NATO-a i Inicijative triju mora.
„Želimo stvoriti pretpostavke za daljnje povećanje trgovinske razmjene koja trenutačno iznosi 2,2 milijardi eura, kao i za rast broja poljskih turista u Hrvatskoj kojih je lani bilo 1,16 milijuna“, poručio je Plenković nakon sastanka.

Foto: Hina/Epa/A.Zawada
Razgovarali su i o prioritetima poljskog predsjedanja Vijećem Europske unije, izradi novog europskog proračuna, važnosti postizanja pravednog mira u Ukrajini, kao i ulaganjima u jačanje obrambenih sposobnosti, navedeno je u objavi na službenim stranicama Vlade RH.
Hrvatski premijer susreo se i s američkim ministrom energetike Chrisom Wrightom, naglasivši da Zagreb želi privući nova američka ulaganja i dinamizirati gospodarsku razmjenu.
„Sa snažnim rastom BDP-a i A razinom kreditnog rejtinga želimo privući nova ulaganja američkih kompanija i dinamizirati gospodarsku razmjenu“, napisao je Plenković u utorak na X-u.
Želimo nastaviti graditi bliske i savezničke odnose sa SAD-om, čemu pridonosi i energetska suradnja, tim više što je 65 posto brodova koji su doveli plin do LNG terminala dolazi iz SAD-a, naglasio je hrvatski premijer.
„S terminalima na Krku za naftu i ukapljeni plin, Hrvatska postaje regionalno energetsko čvorište“, istaknuo je hrvatski premijer.

Wright je u ponedjeljak Reutersu rekao da će se isporuke ukapljenog prirodnog plina iz SAD-a nastaviti povećavati.
Sjedinjene Države najveći su svjetski izvoznik ukapljenog prirodnog plina (LNG) i odigrale su važnu ulogu u opskrbi Europe otkako je ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine značajno smanjila količinu ruskog plina koji se isporučuje u Europu, ističe Reuters.
Inicijativa se od početka temeljila na snažnim transatlantskim odnosima pa je tako SAD i njezin strateški partner a svoj interes za taj projekt pokazao je i američki predsjednik Donald Trump, koji je tada obnašao prvi mandat u Bijeloj kući, dolaskom na samit u Varšavi 2017. čime joj je dao politički zamah.
Članice Inicijative triju mora su Hrvatska, Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija, Austrija, Estonija, Latvija, Litva, Mađarska, Rumunjska, Bugarska i Grčka.
Iako je inicijativa otvorena za članstvo samo državama članicama Europske unije zbog jedinstvenog zakonodavnog sustava, te jednostavnijeg ostvarivanja ciljeva, ona je otvorena za partnerstvo i drugim državama.
Tako bi se pridruženim članicama Moldaviji i Ukrajini u tom statusu, Inicijativi trebale priključiti i Crna Gora i Albanija, a novi strateški partneri, uz SAD, Njemačku, EK i Japan, postat će Turska i Španjolska.
Hrvatska preuzima predsjedanje Inicijativom od Poljske, te će se dogodine ovakav sastanak i gospodarski forum organizirati i u Hrvatskoj.
“Mi ćemo u razdoblju koje je pred nama nastojati predstaviti naše prioritete. Prvi prioritet je nastavak ekonomske i energetske suradnje te suradnje u području infrastrukture. Želimo povezivati Baltik i Jadran, ali i Crno more i Jadran kao i Crno more i Baltik više nego je bilo do sada, kao i jačati parlamentarnu suradnju kojoj želimo dati snažniju dimenziju “, kazao je premijer.
Pročitajte još:
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar, koji također prisustvuje Inicijativi, održao je sastanak s delegacijom Instituta za nuklearnu energiju iz Washingtona, priopćilo je ministarstvo u utorak.
Ministar Šušnjar je na sastanku s američkom delegacijom predvođenom predsjednicom i izvršnom direktoricom Instituta Mariom Korsnick, razgovarao o mogućnostima suradnje u području razvoja nuklearne energije, s posebnim naglaskom na primjenu tehnologije malih modularnih reaktora (SMR).