Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvek Aktivan

Neophodni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Oglašavački kolačići koriste se za pružanje prilagođenih oglasa posjetiteljima na temelju stranica koje ste prethodno posjetili i za analizu učinkovitosti oglasnih kampanja.

Inflacija se i dalje smanjuje – u srpnju iznosila 2,2 posto

Freepik.com
PMI Indeks, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u srpnju 2024. u odnosu na srpanj 2023. na godišnjoj razini u prosjeku su više za 2,2 posto dok su u odnosu na lipanj 2024. odnosno na mjesečnoj razini, u prosjeku ostale iste, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS).

Prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), na godišnjoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Usluge, za 5,8 posto, Hrana, piće i duhan, za 1,9 posto, te Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 0,7 posto, dok je pad cijena prisutan u komponenti Energija, za 0,3 posto.

Na mjesečnoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Usluge, za 1,9 posto, Energija, za 1,7 posto, te Hrana, piće i duhan, za 0,2 posto, navodi DZS, dok je pad cijena prisutan u komponenti Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 3,2 posto.

Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama Restorani i hoteli, za 9,5 posto, Obrazovanje, za 5,5 posto, Zdravlje, za 4,9 posto, Razna dobra i usluge, za četiri posto, Alkoholna pića i duhan te Rekreacija i kultura, po svakoj skupini za 3,4 posto a Prijevoz, za tri posto.

Hrana i bezalkoholna pića, priopćio je DZS, imala je porast cijena na godišnjoj razini od 1,7 posto a Odjeća i obuća, za 0,9 posto.

„Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena u skupini Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, za 0,6 posto (doprinos padu od -0,10 postotnih bodova)“, navedeno je u priopćenju.

Na mjesečnoj razini, najviše su u prosjeku porasle cijene u skupinama Restorani i hoteli, za 3,8 posto, Komunikacija, za 2,9 posto, Rekreacija i kultura te Prijevoz, po svakoj skupini za 2,2 posto.

Alkoholna pića i duhan bilježe rast za 0,4 posto a Hrana i bezalkoholna pića, za 0,2 posto na mjesečnoj razini.

„Porast cijena na mjesečnoj razini ublažio je pad cijena u skupinama Odjeća i obuća, za 12,9 posto (doprinos padu od -0,83 postotna boda) te Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, za 0,3 posto (-0,05 postotnih bodova)“, priopćio je DZS. Reprezentativnu košaricu za praćenje potrošačkih cijena čini oko 910 proizvoda. 

49 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari