Inflacija ponovo raste: U listopadu u Hrvatskoj 2,2 a u europodručju dva posto

Freepik.com
Inflacija ponovno raste, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u listopadu 2024. godine na godišnjoj razini u prosjeku su više za 2,2 posto u odnosu na listopad 2023. godine, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS). U odnosu na rujan 2024. godine, odnosno na mjesečnoj razini, inflacija iznosi, prema prvoj procjeni, 1,1 posto.

Promatrano prema glavnim komponentama indeksa odnosno posebnim agregatima, procijenjena godišnja stopa promjene za Usluge iznosi 5,1 posto, za Hranu, piće i duhan 4,6 posto, za Industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0,6 posto, a za Energiju bilježi pad od 4,6 posto.

Porast stope promjene na mjesečnoj razini procijenjen je za komponente Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 2,7 posto, Energija, za 1,4 posto, i Hrana, piće i duhan, za jedan posto. Istodobno je, prema prvoj procjeni, pad stope procijenjen za komponentu Usluge, za 0,5 posto“, priopćeno je iz DZS-a.

Konačni podaci indeksa potrošačkih cijena u listopadu 2024. prema klasifikaciji ECOICOP objavljuju se 15. studenoga 2024.

Očekuje se da će godišnja inflacija u europodručju iznositi dva posto u listopadu 2024., što je porast u odnosu na 1,7 posto u rujnu prema prvoj procjeni Eurostata, statističkog ureda Europske unije.

Gledajući glavne komponente inflacije u europodručju, očekuje se da će usluge imati najvišu godišnju stopu u listopadu, od 3,9 posto a slijede hrana, alkohol i duhan sa stopom od 2,9 posto na godišnjoj razini.

Prema podacima Eurostata, neenergetski industrijski proizvodi imaju stopu od 0,5 posto dok je energija imala smanjenu stopu od 4,6 posto.  

Višu stopu inflacije od Hrvatske imale su Belgija, 4,7 posto, te Estonija, 4,5 posto, dok je Slovačka zabilježila istu stopu rasta od 3,5 posto. Ostale članice eurozone imale su nižu stopu od Hrvatske.

29 Odgovora

    1. Moguće, s obzirom na rat u Ukrajini i na bliskom istoku, može biti samo povećana inflacija.

    1. Konverzija na euro nije učinila ništa drugo nego pretvorila cijenu iz kn u euro po fiksnom tečaju.

  1. Kad smo uvodili Euro znali smo da ce doći do neke povećane inflacije, ali i vanjski utjecaji su tu. Tržišna globalna ekonomija ima veliki utjecaj, a i događaji na bliskom istoku i rat u Ukrajini…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari