Industrijska proizvodnja u EU smanjena, Hrvatska na razini eurozone

Freepik.com
Industrija, Foto: Freepik.com

Industrijska proizvodnja u eurozoni manja je za 0,6 posto, a u Europskoj uniji  za 0,8 posto, na mjesečnoj razini, dok je na godišnjoj zabilježeno smanjenje od 2,9 posto u eurozoni i za 2,5 posto u EU, podaci su Europskog ureda za statistiku – Eurostata.

U travnju 2024., podsjećaju, industrijska proizvodnja ostala je nepromijenjena u europodručju, dok je u EU porasla za 0,5 posto.

U eurozoni u svibnju 2024., u usporedbi s travnjem 2024., industrijska proizvodnja smanjena je za jedan posto za intermedijarne proizvode, 1,2 posto za kapitalna dobra te 1,8 posto kod trajnih proizvoda za široku potrošnju, dok je povećana za 0,8 posto za energiju te za 1,6 posto za netrajne proizvode za široku potrošnju.

U EU industrijska proizvodnja smanjena je za jedan posto za intermedijarne proizvode, smanjen za 1,2 posto za kapitalna dobra te 2,1 posto kod trajnih proizvoda za široku potrošnju. Povećana je, prema podacima Eurostata, za 0,4 posto za energiju te 0,8 posto za netrajne proizvode za široku potrošnju.

Najveći mjesečni pad zabilježen je u Sloveniji i to od 7,3 posto a slijede Rumunjska s padom od 6,2 posto i Danska s padom od 4,9 posto. Najveći porast industrijske proizvodnje zabilježen je u Irskoj, od 6,7 posto te Luksemburgu i Estoniji s 3,9 odnosno 3,8 posto.

Na godišnjoj razini u usporedbi sa svibnjem 2023., industrijska proizvodnja smanjena je za 3,5 posto za intermedijarne proizvode, 6,5 posto za kapitalna dobra te 4,2 posto kod trajnih proizvoda za široku potrošnju. Povećana je u  sektoru energije za 0,7 posto te 2,8 posto za netrajne proizvode za široku potrošnju, na području eurozone.

U EU, industrijska proizvodnja je smanjena za 3,1 posto za intermedijarne proizvode, 6,3 posto za kapitalna dobra te 4,1posto za trajne proizvode za široku potrošnju, dok je povećana za energiju 1,2 posto te 3,3 posto za netrajne proizvode za široku potrošnju.

Najveći godišnji pad industrijske proizvodnje zabilježen je u Rumunjskoj i to od 6,9 posto, Njemačkoj, koja bilježi pad od 6,6 posto i Bugarskoj, koja bilježi smanjenje od 6,3 posto. Najveći porast zabilježen je u danskoj i to od 9,6 posto a slijede Irska i Grčka s 8,7 odnosno 6,8 posto. Hrvatska se nalazi na razini eurozone.

8 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari