IEA snizila procjenu rasta potražnje naftom, cijene rastu

Pexels.com
Naftna bušotina Foto: Pexels/janrune-smenes-reite-

Cijene nafte porasle su u srijedu usred neizvjesnosti oko situacije na Bliskom istoku, nakon što su zabrinutosti oko potražnje „srušile“ tržište nafte na najnižu razinu od početka listopada u prethodnom trgovanju.

Terminski ugovori sirove nafte Brent skuplji su 19 centi, te barel ove nafte košta 74,44 američka dolara. Ugovori američke West Texas Intermediate (WTI) nafte porasli su 24 centa, na 70,82 dolara po barelu.

I dalje postoji zabrinutost oko eskalacije sukoba između Izraela i militantne skupine Hezbollaha koju podržava Iran, a SAD je u utorak rekao da se protivi opsegu izraelskih zračnih napada na Bejrut u proteklih nekoliko tjedana, što utječe na cijene.

“Nakon nedavnog oporavka cijena, možemo očekivati ​​određeni prostor za stabilizaciju cijena u bliskoj budućnosti, dok tržišni sudionici ponovno procjenjuju daljnja kretanja na geopolitičkom planu. Očekuje se i više jasnoće oko kineske fiskalne politike, a čini se da nedostatak pojedinosti baca neke nesigurnosti na mogući učinak na izglede potražnje za naftom “, rekao je Reutersu Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG-u.

Svjetska potražnja za naftom porast će u ovoj i idućoj godini nešto slabije no što se očekivalo zbog posustajanja gospodarske aktivnosti i prijelaza na električna vozila u Kini, procjenjuje Međunarodna agencija za energiju (IEA).

Svjetska potražnja porast će ove godine za 860.000 barela dnevno, izračunala je IEA, snizivši procjenu iz rujna za 40 tisuća barela, prenosi Hina. U 2025. rast će neznatno ubrzati, na milijun barela dnevno, pokazuju novi izračuni agencije, također nego niži nego u rujnu. Kina čini najveći dio smanjenja.

Kina je godinama bila glavni motor rasta potrošnje da bi se u međuvremenu prometnula u ključnu kočnicu, konstatira agencija, istaknuvši da udio azijskog diva u povećanju potrošnje nafte danas iznosi samo 20 posto, u usporedbi s gotovo 70 posto u 2023. godini.

I Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) snizila je u ponedjeljak procjenu rasta potražnje u ovoj godini, za 100 tisuća barela dnevno, na 1,93 milijuna barela dnevno. Očekuju slabiji rast i u 2025., za 1,74 milijuna barela dnevno, također snizivši procjenu za 100 tisuća barela dnevno u odnosu na rujansko izvješće.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!