IEA smanjila prognozu rasta potražnje za naftom, cijene na svjetskim tržištima rastu

Pixabay.com
Naftna platforma, Foto: Pixabay.com

Međunarodna agencija za energiju (IEA) znatno je snizila prognozu rasta potražnje za naftom u ovoj godini, te očekuje da će potražnja ove godine porasti za 900 tisuća barela dnevno, snizivši dosadašnju procjenu za 70 tisuća barela dnevno, pokazuje mjesečno izvješće o tržištu nafte. Kao glavni razlog snižene procjene IAE, navedeno je smanjenje potražnje iz Kine.

Terminski ugovori nafte Brent skuplji su na jutrošnjem trgovanju za 34 centa te iznose 72,31 američka dolara po barelu. Ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu, veći su za 39 centi, te koštaju 69,36 dolara po barelu.

Kineska potražnja ove godine, prema procjenama IEA, porasti će samo za 180 tisuća barela dnevno budući da se šire makroekonomsko usporavanje vremenski poklopilo s pojačanom upotrebom električnih vozila, prenosi Hina. Kineski uvoz sirove nafte bio je u prosjeku 3,1 posto manji ove godine od siječnja do kolovoza u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, pokazali su i carinski podaci.

Budući da se čini da kineska potražnja za naftom kopni i da u većini ostalih zemalja tek skromno raste ili se smanjuje, trenutni trendovi podupiru naša očekivanja da će globalna potražnja do kraja desetljeća dosegnuti vrhunac”, priopćila je IEA.

“Prigušeni” rast potražnje očekuju i u 2025., za nekih 950.000 barela dnevno, potvrdivši važeću procjenu.

Na cijene nafte utječu i dalje vremenske nepogode izazvane uraganom Francine. Službeni podaci pokazuju da je u četvrtak obustavljeno gotovo 42 posto proizvodnje nafte u regiji, prenosi Reuters. Proizvođači nafte procijenili su štetu nakon uragana te se pripremaju za nastavak rada.

Analitičari UBS-a predviđaju da će proizvodnja u regiji u rujnu pasti za 50.000 barela po danu u odnosu na prethodni mjesec, dok su analitičari FGE-a procijenili pad od 60.000 barela dnevno, na 1,69 milijuna barela po danu.

“Ali ako se pokažu da su kašnjenja u proizvodnji kratkotrajna, a štete na naftnim platformama minimalne, ti bi se dobici mogli poništiti, budući da šira potražnja i dalje služi kao ključna prepreka za ograničavanje održivog oporavka”, rekao je tržišni strateg IG-a Yeap Jun Rong u e-poruci.

Zabrinutost potražnje porasla je i u Sjedinjenim Državama. Terminske cijene benzina i destilata u SAD-u ovog su tjedna trgovane na najnižim razinama u posljednjih nekoliko godina, budući da su analitičari istaknuli slabiju potražnju od očekivane u zemlji koja je najveći potrošač nafte.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari