Europski potrošači nastavljaju svjedočiti diskriminaciji oko međunarodnog broja bankovnog računa (IBAN) ovisno o lokaciji njihovog računa, i to unatoč odredbi o jedinstvenom eurskom platnom području (SEPA) koja takvu diskriminaciju zabranjuje, navodi se u najnovijem izvješću Europskog revizorskog suda.
Od veljače 2021. do rujna 2023. godine bilo je više od 3.500 prijavljenih slučajeva IBAN diskriminacije, najviše u Francuskoj i Španjolskoj gdje je zabilježeno 31 posto, odnosno 21 posto, slučajeva.
IBAN diskriminacija znači da tvrtka ili institucija odbija prihvatiti SEPA transfer ili plaćanje zato što je IBAN iz druge zemlje Europske unije ili Europskog ekonomskog prostora od one u kojoj se nalazi banka ili tvrtka.
“IBAN diskriminacija može biti vrlo uznemirujuća za potrošače jer ih može prisiljavati da otvaraju više bankovnih računa kada žive u više zemalja EU-a ili ih onemogućava da koriste novije bankovne usluge koje nude fintech tvrtke”, kazala je za Euronews voditeljica za financijske usluge Europske organizacije potrošača BEUC Anna Martin.
Sud navodi da napori Europske komisije da se ta praksa dokine bivaju otežani regulatornim manjkavostima i raznovrsnim kaznama za IBAN diskriminaciju koje variraju od onih najmanjih između 250 i 10 tisuća eura do onih najvećih između 3.500 i 10 milijuna eura uz dodatno 10 posto godišnjeg prometa u slučaju tvrtki.
Diskriminacija ovisno o lokaciji dovela je do povećanja broja takozvanih virtualnih IBAN-a za digitalne račune namijenjene prekograničnim transakcijama što, prema Europskom nadzornom tijelu za bankarstvo, povećava rizik od pranja novca te za zaštitu potrošača i vlasnika depozita.
“Virtualni IBAN-i ne mogu biti rješenje jer otežavaju sprečavanje prevara i stvaraju konfuziju kod potrošača oko legalne zaštite, kao što je pravo na povrat novca u slučaju prevare ili zaštita depozita u slučaju bankrota”, navodi Martin.
Europsko udruženje fintecha (EFA) poručuje da je snažnije i jednoobraznije kažnjavanje u zemljama članicama, uz proaktivan nadzor i mjere regulatora, ključno za pridržavanje SEPA odredbe koja je na snazi od 2014. godine.
Pročitajte još:
U EFA-i smatraju da bi veliku korist donio jedinstveni europski IBAN broj jer bi se time ojačalo jedinstveno tržište i tvrtke ne bi doživljavale EU kao fragmentirano tržište gdje može biti komplicirano poslovati.
Europska komisija napominje da želi djelovati i prihvaća preporuke, no da učinkovitost djelovanja u velikoj mjeri ovisi o odlučnosti nadležnih nacionalnih tijela da provode kazne i mjere odvraćanja.