Ovogodišnja berba grožđa u Njemačkoj bit će najslabija od 2017. godine, s oko 7,9 milijuna hektolitara mošta, izvijestila je udruga vinara, nadovezavši se na procjene o padu proizvodnje u Francuskoj. Kasni mraz, obilne padaline, tuča i velike promjene u vremenskim uvjetima uvjetovali su velike razlike u količini ubranog grožđa, ovisno o području uzgoja i sorti grožđa.
Njemačka će ove godine proizvesti 8,8 milijuna hektolitara vina, za devet posto manje nego lani i za deset posto manje od desetogodišnjeg prosjeka, objavio je institut za vino sa sjedištem u Bodemheimu. Razina proizvodnje bit će najniža od 2017. godine kada je proizvedeno 7,5 hektolitara, ističu u institutu.
Gubici su na godišnjoj razini bili posebno veliki u Saskoj na istoku i u Saale-Unstrutu u središnjem dijelu Njemačke, gdje bi se trebala smanjiti gotovo po 70 posto, prenosi Hina. Svibanjske oluje s tučom prouzročile su veliku štetu i u poznatoj regiji Mosel gdje se očekuje najslabiji urod u 50 godina, manji za 30 posto nego u 2023.
Vodeće vinorodne regije Rheinhessen i Pfalz uglavnom su ipak izbjegle mraz, pa bi urod u Rheinhessen trebao biti nešto veći nego lani. Od kišne godine stručnjaci očekuju “vina bogata ekstraktom s izraženom mineralnošću”, uz pozitivan utjecaj dugotrajnog razdoblja dozrijevanja na razvoj arome.
Procjena Njemačkog instituta za vino temelji se na podacima udruge vinogradara, a nadovezuje se na procjenu o smanjenju proizvodnje vina u Francuskoj od 22 posto, na samo 37,5 milijuna hektolitara, također zbog nepovoljnih vremenskih prilika koje su potaknule širenje bolesti vinove loze.
Pročitajte još:
Grožđu su ove godine naškodile nepovoljne vremenske prilike, objasnilo je francusko ministarstvo poljoprivrede, istaknuvši obilne oborine u proteklih 12 mjeseci koje su potaknule širenje bolesti, te mraz i tuču.
U odnosu na petogodišnji prosjek francuska proizvodnja trebala bi biti manja za 15 posto, pokazuju izračuni ministarstva, i spustiti se na najnižu razinu od 2021. godine kada je vinograde uništio mraz.
11 Odgovora
Mraz ih je unistio, pa i poplave te tuca! Tako da je sve razumljivo!
Što će sigurno utjecati na cijene.. cini mi se da period inflacije nije ni blizu svom kraju
A kakva je situacija kod nas….
Eto prilike za hrvatske vinare
Na žalost bili su dosta nepovoljni uvjeti za poljiprivredu općenito…jako puno kiše, mraz…
Bit ce bolje 2025.
Evo opet njih. Ne možeš i ovce i novce.
Vremenske nepogode i kiša je uništila mngo toga u poljoprivredi,nažalost na to ne možemo utjecati.
Nema te branše gdje se ne osjete klimatske promjene. Velike poplave tuče, sigurno da su utjecale na rod grožđa a u konačnici na proizvodnju vina.
Nema šta, vremenske nepogode su jako utjecale na ljude, ali ima još onih koji će reći da globalno zatopljenje nikad nije postojalo 🙂
Vrijeme je glavni cimbenik za to…