Hrvatska i Slovačka su prijateljske zemlje bez otvorenih pitanja, s rastom robne razmjene koja je lani iznosila milijardu i pol eura, no ima prostora za još bolju gospodarsku suradnju, rečeno je na hrvatsko-slovačkom gospodarskom forumu održanom u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca.
Predsjednik Slovačke Republike, Peter Pellegrini, kazao je tijekom skupa da Hrvatska i Slovačka na gospodarskom planu mogu tražiti nove perspektive suradnje. Rekao je da se radi o prijateljskim zemljama koje su zajedno u nizu europskih asocijacija i unija, što je podloga za daljnji razvoj gospodarskih odnosa.
“Postoji prostor za intenziviranje gospodarskih odnosa”, naglasio je predsjednik Pellegrini, dodavši uz ostalo da više od pola milijuna Slovaka godišnje ljetuje na hrvatskom Jadranu odnosno da Jadran bira svaki deseti Slovak.
Predsjednik Slovačke Republike je siguran kako slovačke tvrtke imaju puno toga ponuditi Hrvatskoj. Nabrojao je niz slovačkih jakih tvrtki koje već posluju u Hrvatskoj i predložio da se više pažnje posveti suradnji u nizu sektora, poput razvoja nuklearne energije, elektromobilnosti, obnovljivih izvora energije, kao i suradnji u prehrambenoj industriji, inovacijama i zelenim tehnologijama.

Predsjednik RH, Zoran Milanović, naglasio je da su bilateralni odnosi između Hrvatske i Slovačke stabilni i bez ikakvih ozbiljnih otvorenih pitanja. Kazao je da prijateljske i povijesne veze sežu unazad 500 godina, od prvog doseljavanja Hrvata u Slovačku.
“Postoji volja s obje strane – i politička i poduzetnička – da se naši odnosi prodube, posebno na ekonomskom planu”, istaknuo je predsjednik Milanović.
Naglasio je da Hrvatska i Slovačka dijele slična iskustva i to ne samo kao članice EU, već i u političkom i ekonomskom razvoju, nakon transformacije i tranzicije ekonomskih i političkih sustava, prenosi Hina. Smatra da postoji puno prostora za zajedničke projekte, osobito u inovacijama, novih tehnologijama i industrijama budućnosti.

Podsjetio je da je Hrvatska uz Grčku i Španjolsku imala najveću alokaciju sredstava iz Plana za oporavak i otpornost, no i da prema informacijama Europske komisije zbog nedovoljne produktivnosti nije među zemljama koje će od tih alokacija najviše profitirati. Milanović, uz ostalo, poziva na privatne investicije kako bi se ta produktivnost povećala.
Prema riječima direktorice Hrvatske udruge poslodavaca, Irene Weber, hrvatsko – slovačka robna razmjena raste iz godine u godinu. Međudržavna robna razmjena 2016. godine iznosila je 500 milijuna eura, a lani milijardu i pol eura.
Pročitajte još:
Pritom hrvatski izvoz u Slovačku iznosi oko 570 milijuna eura, a uvoz oko 970 milijuna eura. Priliku za razvoj gospodarskih odnosa vidi u sektorima obrane, poljoprivrede, IT-a i slično.
Direktor Slovačke agencije za razvoj i investicije, Robert Šimončič, izjavio je da na forumu sudjeluje 21 slovačka tvrtka, koja će sudjelovati u bilateralnim razgovorima sa hrvatskim gospodarstvenicima. Rekao je i da je dosta slovačkih tvrtki već dugo aktivno u Hrvatskoj te istakao kako će ova Agencija podržati i rad hrvatskih tvrtki u Slovačkoj.