Hrvatski udio u rastu broja zaposlenih u eurozoni 0,6 posto, Španjolska na vrhu

Ilustracija Eurozona. FOTO: Jorge Fernández Salas/UNSPLASH

U prvom tromjesečju ove godine u eurozoni, prema podacima Eurostata, bilo je zaposleno 157.125.000 osoba u odnosu na 155.330.000 ljudi u isto razdoblju lani.

To znači da je broj zaposlenih povećan za otprilike 1,8 milijuna.

Zanimljivo je pogledati koje su zemlje dale najveći doprinos toj brojci povećanja radnih mjesta.

U Španjolskoj je u prva tri mjeseca ove godine bilo zaposleno 21.599.000 osoba u odnosu na 21.145.000 u prvom kvartalu 2024.

Broj novozaposlenih, dakle, iznosi otprilike 454 tisuće što predstavlja 25,3 posto svih novozaposlenih u eurozoni. To Španjolsku stavlja na prvo mjesto po doprinosu u otvaranju novih radnih mjesta.

Na drugom je mjestu Francuska čiji je udio u novootvorenim radnim mjestima 24,5 posto i onda slijedi Italija s 20,5 posto.

Među pet vodećih zemalja eurozone po stvaranju novih radnih mjesta još su Njemačka s udjelom od 11,1 posto te Portugal sa sedam posto. Još se donekle ističu Belgija i Irska kojima je udio iznad četiri posto.

Hrvatska je povećanju zaposlenosti u eurozoni dala u prva tri mjeseca doprinos od 0,61 posto.

Pet zemalja eurozone imalo je negativan doprinos novootvorenim radnim mjestima, a među njima je i Slovenija s -0,33 posto. Najveći negativni doprinos od -1,17 posto dala je Finska.

Ipak, osim podatke o doprinosu stvaranja novih radnih mjesta dobro je pogledati u podatke koji se tiču stope zaposlenosti u odnosu na radno sposobno stanovništvo u dobi od 20 do 64 godine.

Tu, primjerice, Španjolska ne stoji dobro jer joj je stopa 71,4 posto i jedino su gore od nje Grčka sa 69,3 posto i Italija sa 67,1 posto. U Hrvatskoj je ta stopa na 73,6 posto. Podaci su za 2024. godinu. Od Hrvatske je, osim tri spomenute zemlje, gora još samo Belgija sa stopom zaposlenosti u radno aktivnom stanovništvu od 72,3 posto.

Prosjek Europske unije je 75,8 posto.

Na vrhu je Nizozemska s 83,5 posto ispred Malte s 83 posto.

Ono što je činjenica je da španjolski bruto domaći proizvod (BDP) nadmašuje ostala velika gospodarstva eurozone Francusku, Njemačku i Italiju.

Vidljivo je da je u Španjolskoj, uz turizam, sve jači uslužni sektor općenito na koji sada otpada dvije trećine ukupnog BDP-a, ističe Euronews.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari