“Na razini Europske unije 35 posto ukupnog otpada je građevinski otpad, dok u Hrvatskoj ta brojka, prema posljednjim dostupnim podacima za 2023. godinu, iznosi 24,8 posto. Postotak je i kod nas vjerojatno nešto veći jer postoje neevidentirana odlagališta takvog otpada”, kazala je Marija Vučković, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije, u sklopu konferencije “Građevni otpad – izazov ili prilika za održivi razvoj?” u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.
U 2023. godini u Hrvatskoj je nastalo gotovo 1,91 milijun tona građevinskog otpada – što predstavlja porast od 10 posto u odnosu na 2022.. Od te količine, 90,5 posto prijavljeno je u službeni sustav, dok je ostatak ostao izvan nadzora.
Cilj konferencije bio je postaviti temelje za učinkovitiji i sustavniji pristup gospodarenju građevnim otpadom u Hrvatskoj, uz promicanje kružnih i održivih rješenja u građevinskom sektoru.
Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet, istaknula je kako Hrvatska zadovoljava kriterije koje je Europska unija postavila za recikliranje građevinskog otpada.
“Može se ipak napraviti puno više. Potrebno je više reciklažnih dvorišta i da se skoro 100 posto materijala može ponovno upotrijebiti za proizvodnju”, pojasnila je.
“Građevinski sektor proživljava svoje najbolje dane, s obzirom na veliki broj projekata kako onih koji se provode kroz državne investicije tako i projekata iz nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Samo u ovom trenutku imamo 1.800 gradilišta, investicijska klima nikad nije bila pozitivnija. Najbitniji uvjeti za sva ta gradilišta je da radovi budu kvalitetno izvedeni i da se poštuje ugovoreni rok, no vrlo važna komponenta je i građevinski otpad”, rekao je Tonči Glavinić, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Nakon potresa koji su pogodili Zagreb i Petrinju, otkrio je, nastalo je 600.000 tona otpada na tim područjima. Ministarstvo graditeljstva je podzakonskim aktom Zakona o obnovi kroz program mjera definiralo na koji način postupati građevinskim otpadom i materijalom koji nastaje iz obnove.
“Zahvaljujući tim mjerama je od trenutka potresa do danas 500.000 tona materijala nastalo iz otpada. Kroz fond solidarnosti prošlo je 20 projekata koji su ugovoreni i uspješno realizirani, vrijednosti oko 70 milijuna eura, a odnosili su se na uklanjanje otpada, čišćenje lokacija i uređenje skladišta gdje se vršila obrada materijala”, dodao je Glavinić.
Ministrica Vučković otkrila je i direktiva Europske unije nalaže da 70 posto građevinskog otpada bude reciklirano, a Hrvatska je i po tom pitanju iznad prosjeka jer reciklira jedan posto više.
“Ima još puno prostora za napredak, no da bismo to postigli neophodna je još bolja suradnja s poduzetnicima. Zahvaljujući toj suradnji možemo pomoći njima, ali i našem gospodarstvu da bude konkurentnije. Pri kraju smo obrađivanja javnog poziva za opremanje postrojenja za recikliranje i obradu koji je bio vrijedan 58 milijuna eura. Očekujemo da će ugovori biti spremni u narednih mjesec dana. Mogu najaviti i novi takav poziv vrijednosti 30 milijuna eura”, naglasila je Vučković.

Primjere iz prakse naveli su poduzetnici koji su sudjelovali na okruglom stolu “Od otpada do resursa – konkretna rješenja”.
“Sve više raste svijest o prilikama koje građevni otpad ima u smislu vrijednog resursa čija oporaba direktno doprinosi očuvanju okoliša. Industrija građevinskog materijala ima znanje i mogućnosti iskoristiti ovaj vrijedan resurs. Međutim, postoji potreba kontinuiranog razvoja svijesti svih dionika u ovom lancu s ciljem naglašavanja kako je građevinski otpad prilika za održivi razvoj, a ne izazov odnosno briga koju ćemo ostaviti slijedećim generacijama”, ocjenjuje Davor Blažek, direktor za strategiju i razvoj poslovanja u Nexeu i predsjednik Udruženja industrije nemetala i građevinskog materijala HGK.
Pročitajte još:
Alan Perl iz Strabaga i predsjednik Grupacije za gospodarenje građevnim otpadom Udruženja za sekundarne sirovine HGK, skandinavske zemlje, Austriju, Njemačku i Nizozemsku naveo je kao pozitivne primjere učinkovitog upravljanja građevnim otpadom.
“Pravilnim razvrstavanjem i reciklažom moguće je smanjiti potrebu za primarnim sirovinama, očuvati prirodne resurse te smanjiti emisije ugljikova dioksida. Primjerice, reciklirani beton može se koristiti za temelje, reciklirani asfalt za cestogradnju, a drveni elementi mogu se prenamijeniti za nove građevinske svrhe, što naša tvrtka uvelike primjenjuje na svim gradilištima gdje uvjeti to dozvoljavaju”, kazao je Perl.
Jedan odgovor
Dobro je vidjeti da smo i socijalno i ekološki osviješteni