Hrvatska ponovno bilježi najveći pad poljoprivrednih troškova u EU

Stockcake
Poljoprivredni proizvodi, Foto: Stockcake.com

Hrvatska je i u drugom tromjesečju bilježila najveći pad ulaznih troškova u poljoprivredi u EU, a padom cijena poljoprivrednih proizvoda pratila je europski prosjek, pokazalo je u četvrtak izvješće Eurostata.

Na razini EU poljoprivredni proizvodi pojeftinili su u drugom tromjesečju za tri posto u usporedbi s istim prošlogodišnjim razdobljem, upola blaže nego na početku godine.

U skupini osnovnih proizvoda Eurostat je izdvojio jaja, žitarice i industrijske kulture kojima je cijena bila otprilike 14 posto niža nego u drugom tromjesečju lani.

Najviše je poskupjelo maslinovo ulje, za 41 posto, a dvoznamenkasti rast cijena, za 10 posto, bilježio je i krumpir, zbog manjka u opskrbi.

Cijene voća bile su tek tri posto više nego lani, uz značajne razlike među pojedinim skupinama proizvoda, napominju statističari. Limun je tako bio otprilike upola jeftiniji nego lani, a tropsko voće za 51 posto skuplje.

I cijene povrća zadržale su se, više-manje, na prošlogodišnjoj razini. Luk je bio upola jeftiniji, a mahune i cvjetača za gotovo 30 posto skuplje nego u proljeće.

Ulazni troškovi u poljoprivredi bili su u drugom tromjesečju u svim zemljama EU niži nego lani, a najviše su pali u Hrvatskoj, za 14 posto, utvrdio je Eurostat.

Hrvatska je najveći pad bilježila i u prvom kvartalu, za 20 posto u odnosu na početak prošle godine.

Umjetna gnojiva i poboljšivači tla pojeftinili su u Hrvatskoj u drugom tromjesečju za 35 posto, a stočna hrana za 23 posto. Troškovi sjemena i sjemenskog materijala stabilizirali su se pak, nakon 13-postotnog pada na početku godine, i bili su viši za tri posto nego lani.

Motorno gorivo poskupjelo je za 10 posto, pet puta snažnije nego na početku godine.

Dvoznamenkasti pad ukupnih ulaznih troškova u poljoprivredi bilježile su u drugom ovogodišnjem tromjesečju i Mađarska, Španjolska, Slovačka i Irska, za nekih 11 posto.

U 17 zemalja EU, od ukupno 25 čijim je podacima Eurostat raspolagao, cijene poljoprivrednih proizvoda bile su u drugom tromjesečju niže nego lani.

Daleko su najviše i u razdoblju od travnja do lipnja pojeftinili poljoprivredni proizvodi u Mađarskoj, za 13 posto. Slijede Poljska i Češka sa cijenama nižim za 12 odnosno za 10 posto.

U Hrvatskoj su cijene poljoprivrednih proizvoda u drugom tromjesečju bile za dva posto niže.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari