Rast ukupnih troškova rada po satu u eurozoni i EU u trećem je kvartalu usporio na godišnjoj razini, a Hrvatska je među zemljama s najvećim rastom, u društvu s Rumunjskom i Mađarskom, pokazalo je izvješće Eurostata.
U eurozoni je nominalni trošak rada po satu porastao za 4,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, pokazuju kalendarski prilagođeni podaci. U drugom kvartalu porastao je za 5,2 posto, prema revidiranom podatku.
Istodobno, na razini EU-a, njihov trošak uvećan je 5,1 posto, nakon revidiranog rasta od 5,6 posto u drugom kvartalu prema istom razdoblju lani.
Trošak plaća i dohodaka u eurozoni je u trećem tromjesečju na godišnjoj razini porastao za 4,4 posto, dok su ostali troškovi poput socijalnih doprinosa uvećani za 5,2 posto. U EU troškovi plaća porasli su za pet posto, a ostali troškovi za 5,3 posto.
Među zemljama EU-a najviše su, u razdoblju od srpnja do rujna, porasli troškovi plaća i dohodaka u Rumunjskoj, za 17,1 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, prenosi Hina.
Slijedi Hrvatska, s rastom troškova plaća i dohodaka za 15,1 posto u odnosu na treći kvartal prošle godine. U drugom kvartalu njihov je rast iznosio 17,6 posto na godišnjoj razini. Blizu je i Mađarska, gdje je rast troškova plaća iznosio 14,1 posto, a slijede Bugarska i Latvija, s rastom od 12,7 odnosno 12,6 posto.
U još samo tri zemlje zabilježen je njihov dvoznamenkasti rast, uključujući Poljsku i Litvu, s rastom od 12 odnosno 11 posto, te Austriju, s rastom troškova plaća od 10 posto. Pad troškova plaća i dohodaka zabilježen je samo u Grčkoj, od 2,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Pročitajte još:
Hrvatska je i među zemljama s najvećim rastom ukupnog nominalnog troška rada po satu, za 15,1 posto u odnosu na treći kvartal lani. Ostali troškovi poput socijalnih doprinosa porasli su također za 15,1 posto. Usporedbe radi, u drugom kvartalu ukupni trošak rada porastao je za 17,6 posto na godišnjoj razini, a ostali troškovi za 17,9 posto.
Najbliže Hrvatskoj i po rastu ukupnog troška rada su Rumunjska i Mađarska, sa stopama od 17,1 odnosno 13,9 posto.
Jedan odgovor
Ne cude me ti podaci.