Ukupna inflacija u Hrvatskoj mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC) prema prvoj se procjeni, u travnju 2025. usporila na 3,9 s 4,3 posto, koliko je iznosila u ožujku. Temeljna inflacija, koja isključuje cijene energije i hrane, zadržala se na 4,2 posto, koliko je iznosila i u prethodnom mjesecu. Smanjila se i razlika u inflaciji između Hrvatske i eurozone.
„Usporavanje ukupne inflacije u travnju bilo je rezultat usporavanja inflacije cijena svih glavnih komponenata, osim industrijskih proizvoda. Inflacija mjerena nacionalnim indeksom potrošačkih cijena (IPC), koji ne obuhvaća potrošnju stranih gostiju i institucionalnih kućanstava (poput obrazovnih, zdravstvenih, vjerskih institucija i slično) se blago usporila, s 3,2 posto u ožujku na 3,1 posto u travnju. Sukladno tome, razlika između harmoniziranog i nacionalnog pokazatelja ukupne inflacije se u travnju smanjila“, navodi Hrvatska narodna banka (HNB), u svom komentaru na inflaciju u Hrvatskoj.
Ukupna inflacija (HIPC) na razini cijelog europodručja se u travnju 2025. zadržala na razini od 2,2 posto, pri čemu je manji doprinos cijena energije ukupnoj inflaciji poništio veći doprinos usluga i neprerađenih prehrambenih proizvoda. Razlika između inflacije u Hrvatskoj i prosjeka europodručja u travnju se stoga smanjila u odnosu na prethodni mjesec.
Usporavanju ukupne inflacije u Hrvatskoj, mjerene HIPC-om, u travnju, navodi se u komentaru HNB-a, pridonijelo je usporavanje inflacije svih glavnih komponenti, osim industrijskih proizvoda.
„Inflacija cijena hrane usporila se treći mjesec za redom (na 4,6 posto u travnju s 5,2 posto u ožujku). Osim toga, znatno se usporila i inflacija cijena energije (na 1,1 posto s 2,2 postgo u ožujku) kao rezultat pojeftinjenja naftnih derivata. Nadalje, usporila se i inflacija cijena usluga (na 7,2 posto sa 7,6 posto), dok se inflacija cijena industrijskih proizvoda ubrzala (na 0,5 posto s 0,2 posto). Sukladno tome, temeljna inflacija (koja isključuje cijene energije i hrane) se zadržala na 4,2 posto. Unatoč usporavanju inflacije cijena usluga, one nastavljaju biti komponenta s najvećim značajem za ukupna inflacijska kretanja u Hrvatskoj. Ukupnoj inflaciji potrošačkih cijena (mjerenoj HIPC-om) od 3,9 posto usluge pridonose s 2,3 postotna boda, a hrana s 1,3 postotna boda“, navodi HNB.

Smanjenju ukupne inflacije u travnju, mjerene IPC-om, pridonijelo je usporavanje inflacije cijena energije i hrane. Nasuprot tome, povećala se inflacija cijena industrijskih proizvoda te inflacija cijena usluga – na 6,1 posto s šest posto.
Razlika između harmoniziranog i nacionalnog pokazatelja ukupne inflacije u travnju se smanjila te je iznosila 0,8 postotnih bodova.
„Viša inflacija mjerena harmoniziranim nego nacionalnim pokazateljem inflacije uglavnom proizlazi iz većeg doprinosa cijena usluga koji je kod HIPC-a iznosio spomenutih 2,3 postotna boda naprema 1,6 postotnih bodova koliko su usluge doprinijele inflaciji mjerenoj IPC-om. To je rezultat izraženijeg godišnjeg rasta cijena usluga mjerenog HIPC-om te većeg udjela usluga u potrošačkoj košarici korištenoj za izračun harmoniziranog pokazatelja zbog toga što ona obuhvaća i potrošnju stranih turista“, pojašnjavaju iz HNB-a.
Pročitajte još:
Promjena godišnje stope inflacije od mjeseca do mjeseca – s 4,3 posto u ožujku na 3,9 posto u travnju – ovisi o promjeni potrošačkih cijena u odnosu na prošli mjesec to jeste tekućoj inflaciji ali i mjesečnoj stopi promjene potrošačkih cijena u istom mjesecu prethodne godine – takozvanim baznim učincima.
Usporavanje inflacije ostvareno u travnju 2025. tako ponajviše odražava negativne tekuće pritiske kod energije i hrane i povoljni bazni učinak kod usluga. S druge strane, nepovoljni bazni učinak ublažio je smanjenje inflacije cijena energije koje odražava mjesečno pojeftinjenje naftnih derivata.
6 Odgovora
Nisam primjetila da je usporavanje inflacije utjecalo na usporavanje i smanjenje cijena
Ma sve je i dalje skupo..
Super.
Super
ma puste price
bravo super