Prema prvoj procjeni Eurostata, inflacija u Hrvatskoj mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC) u kolovozu 2024. usporila se na tri posto s 3,3 posto zabilježenih u srpnju, poglavito kao rezultat izraženog smanjenja inflacije cijena energije, a osim toga usporila se inflacija cijena industrijskih proizvoda.
Za razliku od toga, zbog ubrzavanja inflacije cijena usluga, koje je bilo izraženije od usporavanja inflacije cijena industrijskih proizvoda, temeljna inflacija se blago ubrzala, na 4,4 posto s 4,3 posto u srpnju, priopćila je Hrvatska narodna banka (HNB) komentirajući kretanje inflacije u kolovozu.
„Inflacija mjerena nacionalnim indeksom potrošačkih cijena (IPC), koji ne obuhvaća potrošnju stranih gostiju i institucionalnih kućanstava (poput obrazovnih, zdravstvenih, vjerskih institucija i sl.), u kolovozu se također usporila (na 1,8 posto s 2,2 posto u srpnju). Ukupna inflacija (HIPC) na razini cijelog europodručja usporila se nešto više nego u Hrvatskoj (s 2,6 posto u srpnju na 2,2 posto u kolovozu), pa se razlika između inflacije u Hrvatskoj i prosjeka europodručja u kolovozu blago povećala. Slično kao u Hrvatskoj, usporavanju inflacije na razini cijelog europodručja ponajviše su pridonijele cijene energije, a u manjoj mjeri i cijene industrijskih proizvoda, dok se temeljna inflacija tek neznatno usporila (na 2,8 posto s 2,9 posto u srpnju)“, navedeno je u priopćenju.
Usporavanje ukupne inflacije u kolovozu ponajviše je rezultat izraženog smanjenja godišnje stope promjene cijena energije, koji je smanjen za 3,3 posto, čemu je pridonijelo pojeftinjenje naftnih derivata. U uvjetima niskih uvoznih pritisaka, iako u manjoj mjeri, dodatno se usporila i inflacija cijena industrijskih proizvoda, na 0,4 s 0,7 posto u srpnju.
„Za razliku od toga, prekinut je trend usporavanja inflacije cijena hrane koja se ubrzala na 2,9 s 2,5 posto u srpnju. Osim toga, u jeku turističke sezone inflacija cijena usluga se povećala drugi mjesec zaredom na 7,6 posto sa 7,2 posto u srpnju i sedam posto, koliko je iznosila u lipnju, čime se dodatno povećao značaj usluga za ukupna inflacijska kretanja u Hrvatskoj“, navedeno je u komentarima HNB-a.
Tako se na usluge u kolovozu odnosilo više od četiri petine ukupne inflacije – ukupnoj inflaciji potrošačkih cijena od tri posto usluge su pridonosile s 2,4 postotna boda.
Promjena godišnje stope inflacije (HIPC) od mjeseca do mjeseca – s 3,3 posto u srpnju na tri posto u kolovozu – ovisi o promjeni potrošačkih cijena u odnosu na prošli mjesec, to jeste tekućoj inflaciji, ali i o mjesečnoj stopi promjene potrošačkih cijena u istom mjesecu prethodne.
Usporavanje inflacije ostvareno u kolovozu 2024. tako odražava povoljan učinak baznog razdoblja zbog visokog porasta cijena u kolovozu prošle godine, pri čemu su povoljni bazni učinci bili najizraženiji kod energije. Iako u znatno manjoj mjeri nego kod energije, povoljni bazni učinci bili su izraženi i kod usluga, ali ih je premašila tekuća inflacija cijena usluga uslijed čega se njihova godišnja stopa rasta povećala.
Ustrajnosti inflacije cijena usluga pridonosi njihova osjetljivost na porast plaća u uvjetima snažne potražnje za ugostiteljskim i smještajnim uslugama. Usluge su tako jedina komponenta čija se mjesečna inflacija i dalje nalazi osjetno iznad svoje povijesno uobičajene vrijednosti, ali se s protekom glavne turističke sezone očekuje popuštanje tekućih pritisaka u uslužnom sektoru, navode iz HNB-a.
Pročitajte još:
Nakon što su povoljni bazni učinci djelovali na usporavanje godišnje stope ukupne inflacije u prvih osam mjeseci 2024., navode iz HNB-a, prema kraju ove godine bazni će učinci zbog izraženog smanjenja cijena prethodne godine djelovati u suprotnom smjeru pa bi se ukupna inflacija do kraja godine mogla zadržati blago iznad trenutne razine.
21 Odgovora
Bravo, supwr
top
Da?
hm
Lijepo
supeeer
da
Tako je, rastu cijene mnogobrojnih usluga
da
Super.
Opet rijec o inflaciji!
ah uvijek
Lijepo
dokle vise
hm
Bože.
A što da radimo sve na sirotinju
Sve raste…
hm da
Ah
ah