HNB: Kamatne stope na oročenu štednju u Hrvatskoj ograničila visoka razina kapitala i likvidnosti banaka

HNB, Foto: Financije.hr

Ključni čimbenici koji su ograničili intenzitet povećanja kamatnih stopa na oročene depozite u Hrvatskoj su ponajprije visoka razina kapitala i likvidnosti banaka, visok stupanj koncentracije te velik udio kredita odobrenih uz fiksne stope, kao i inercija klijenata u izboru banke, ističe se u analizi objavljenoj na HNBlogu.

“Kamatne stope hrvatskih banaka na depozite stanovništva relativno su slabo reagirale na podizanje ključnih kamatnih stopa Europske središnje banke (ESB), što je u hrvatskoj javnosti potaklo brojne kritike. Povećanje kamatnih stopa na depozite može koristiti pojedinoj banci, no ako sve banke usklađeno podižu depozitne stope, počinju prevladavati nepovoljni učinci takvog djelovanja na njihovu profitabilnost, pa ga stoga banke katkad nastoje usporiti i odložiti”, stoji u analizi pod nazivom “Uhvati me ako možeš: rast kamatnih stopa na oročene depozite”.

Autori iste, piše Hina, su glavna savjetnica i viši stručni suradnik u Direkciji za monetarnu politiku Suzana Jukić, Ivan Mužić, glavni ekonomist HNB-a Vedran Šošić i direktor Direkcije za monetarnu politiku Jurica Zrnc.

Napominju i da su kamatne stope na oročene depozite stanovništva u Hrvatskoj relativno blago rasle u protekle dvije godine, uvažavajući čak i znatan skok depozitnih stopa od listopada.

Podsjećaju da je ESB između sredine 2022. i rujna 2023. proveo dosad najsnažniji ciklus pooštravanja monetarne politike tijekom kojeg su ključne kamatne stope povećane za ukupno 450 baznih bodova.

Prijenos ključnih kamatnih stopa u Hrvatskoj bio je, međutim, jedan od najslabijih u europodručju.

Tako je, po podacima autora, prosječna kamatna stopa na oročene depozite stanovništva u Hrvatskoj do kraja 2023. porasla za 230 baznih bodova, dok prosjek porasta u europodručju iznosi oko 300.

“Kamatne stope u Hrvatskoj kretale su se uz donji rub raspona europodručja sve do listopada 2023., kada su znatnije porasle pod utjecajem povećanja stope u jednoj sistemski važnoj banci s vrlo niskih 0,5 posto na tri posto. Tako je prosječna stopa na oročene depozite u Hrvatskoj porasla s 1,5 posto u rujnu 2023. na 2,5 posto u listopadu, od kada se uglavnom vrlo postupno smanjivala”, ističu autori bloga.

7 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!