HAKOM: Krajem trećeg kvartala zabilježeno gotovo 60.000 priključaka više nego prethodne godine

Pixabay.com/niekverlaan
Korištenje interneta, ilustracija, Foto: Pixabay.com/niekverlaan

Na tržištu elektroničkih komunikacija u 2024. godini operatori su nastavili ulaganja u mreže vrlo velikog kapaciteta (VHCN), što se očekuje i u 2025., čime bi broj priključaka na tim mrežama mogao premašiti one na bakrenoj, a cijene usluga ne bi trebale značajnije rasti.

Predsjednik Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) Tonko Obuljen kaže da su ulaganja povećala pokrivenost VHCN mrežama i broj korisnika te je do kraja trećeg ovogodišnjeg kvartala VHCN priključaka bilo više od 490.000 ili gotovo 60.000 više nego u istom razdoblju lani.

U 2025. očekuje snažan rast broja VHCN priključaka što bi moglo potaknuti HT na postupno gašenje bakrene mreže, kao i značajnije spajanje korisnika u ruralnim područjima na svjetlovodne mreže izgrađene uz potpore iz EU-ovih fondova.

“Korisnici bi trebali profitirati od natjecanja operatora i dobivati još kvalitetnije usluge po razumnoj cijeni. Operatore očekuje borba za svakog korisnika, ali i suradnja te zajedničko korištenje izgrađenim svjetlovodnim mrežama, kao i izazovi poput nedostatka radne snage za gradnju mreža i priključenja krajnjih korisnika, ne uvijek do kraja kvalitetni prostorni planovi, koji usporavaju pa i ne omogućuju kvalitetnu izgradnju mreža”, smatra Obuljen.

Dodaje da Hrvatska u odnosu na prosjek EU-a dobro stoji što se tiče pokrivenosti VHCN mrežama u urbanim i suburbanim područjima, dok je po pokrivenosti 5G-om iznad prosjeka EU-a. Za tim prosjekom zaostaje u pokrivanju ruralnih krajeva i generalno u iskorištenosti novoizgrađenih VHCN mreža, što Obuljen drži i razumljivim jer nije prošlo dovoljno vremena od izgradnje mreža.

Od 1. siječnja 2025. Hrvatski telekom neće više biti jedini telekom operator s obvezom realiziranja priključka univerzalne usluge, jer je utvrđeno da A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska imaju određeni stupanj izgrađenosti i dostupnosti vlastite mreže na nekim područjima na kojima će morati realizirati priključke i usluge ako korisnik to zatraži.

Univerzalna usluga je usluga pristupa internetu i govorne komunikacije određene kvalitete koja mora biti dostupna svakom građaninu na bilo kojoj razumnoj lokaciji po pristupačnoj cijeni. Uključuje i posebne ponude s cijenama usluga prilagođenima potrebama socijalno ugroženih skupina građana, te na područjima gdje je infrastruktura pristupa internetu još uvijek isključivo bakrena, a vod do njihovog doma predugačak za veće brzine ili potrebnu kvalitetu.

Stockcake.com
Korištenje računala i interneta u Hrvatskoj, Foto: Stockcake.com

Ako takvi korisnici pokušaju sklopiti ugovor za neki komercijalni paket za pristup internetu, operatori možda neće imati tehničke mogućnosti za realizaciju priključka i odbit će korisnika koji se onda može obratiti operatoru proglašenom za operatora univerzalne usluge pristupa internetu, a to su sva tri najveća, i tražiti realizaciju univerzalne usluga. Od 1. siječnja podiže se i minimalna brzina univerzalne usluge na 14 megabita u sekundi (Mbit/s) dok cijena univerzalne usluge pristupa internetu s minimalnom količinom podataka od 100 gigabajta mjesečno i upload brzinom od najmanje jedan Mbit/s, ne bi smjela prelaziti 29,21 eura.

Određene kategorije socijalno ugroženih građana imaju pravo na socijalni paket kod operatora univerzalnih usluga bez obzira gdje žive. Cijena tog paketa ne bi smjela prelaziti 6,77 eura za uslugu pristupa internetu. Početkom 2025. HAKOM će početi izradu nacionalne procjene rizika za svakog operatora i kategorizirati ih kao ključne ili važne subjekte, kategorije su niska, srednja ili visoka razina rizika, prenosi Hina, a nakon te kategorizacije operatori će imati rok od godinu dana za uvođenje propisanih mjera sigurnosti.

“Očekujemo i daljnju implementaciju 5G tehnologije, jer operatorima krajem godine istječu rokovi za pokrivanje određenih područja koji su određeni u dozvolama, čime se planiraju ostvariti ciljevi iz Nacionalnog plana razvoja širokopojasnosti u RH 2021.-2027. Nadamo se da će se realizirati i neke privatne 5G mreže, kod kojih se ta tehnologija koristi na određenom prostoru u svrhu neke poslovne aktivnosti”, poručuje Obuljen.

HAKOM je i nositelj Okvirnog nacionalnog programa za razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja (ONP), na temelju kojega su raspisana dva poziva – u sklopu prvog se provodilo ukupno 20 projekata s rokom završetka do kraja 2023., od kojih je većina u potpunosti završena, a manji broj se završava još ove godine.

U sklopu drugog poziva iz NPOO-a su financirana 22 projekta koji će za više od 460.000 korisnika, većinom u ruralnim područjima, osigurati dostupnost internetu s brzinama većim od 100 Mbit/s. Ukupna vrijednost ovih projekata koji se provode u dva poziva je nešto manja od pola milijarde eura. Na pitanje očekuje li nastavak rasta cijena telekom usluga uz indeksaciju ili i iz drugih razloga, Obuljen podsjeća da operatori imaju pravo usklađivati maloprodajne cijene s prosječnom stopom inflacije.

“Kako je stopa inflacije u 2024. niža nego prethodnih godina, porast cijena u 2025. zbog indeksacije ne bi trebao biti značajan, ako se operatori uopće odluče iskoristiti to pravo. S druge strane, povećanjem pokrivenosti VHCN i 5G mrežama i povećanjem broja priključaka putem takvih mreža, značajno se povećava kvaliteta usluge, tako da se može reći da su povećanja cijena dijelom uzrokovana ulaganjima u nove mreže”, kaže Obuljen.

Hrvatski Telekom d.d.

Radnička cesta 21, 10000, Zagreb, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
883.269.559,00 (2023)
Broj zaposlenih:
3.843 (2023)

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari