HAKOM: Hrvatska iznad 60 posto pokrivenosti u širokopojasnom internetu

Hina
11. dani HAKOM-a, Zagreb, Foto: Hina/L.Slivar Dominić

Stanje na hrvatskom tržištu elektroničkih komunikacija sve je bolje, ubrzano se radi i gradi, uz mnoge izazove – od nedostatka radne snage, umjetne inteligencije i kibernetičke sigurnosti do gradnje optičkih mreža u ruralnim sredinama i drugog, istaknuto je na Danu tržišta Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM), na kojem se okupilo više od stotinu predstavnika ovog tržišta.

Predsjednik Vijeća HAKOM-a Tonko Obuljen naglasio je da je Hrvatska u mobilnim mrežama i pokrivenosti jedna od najboljih u Europi i šire, posebice s 5G-om, dok se u fiksnim, posebice optičkim mrežama puno radi i nastoji uhvatiti korak s najrazvijenijim zemljama.

U širokopojasnom pristupu internetu Hrvatska je iznad 60 posto pokrivenosti s oko 360 tisuća korisnika koji su priključeni i koriste mreže velikog kapaciteta i to stalno raste, rekao je Obuljen, istaknuvši da je pokrivenost u EU oko 70 posto.

Raširenost i uporaba mreža ima veze i s tim što Hrvatska nije ni geografski idealna niti cijela gušće naseljena, prenosi Hina, te se razgovara o tome kako svladati te prepreke, osobito u ruralnim sredinama gdje veliki operatori nemaju komercijalnog interesa. Stoga se uključuje država i sredstva iz EU-ovih fondova, dodao je Obuljen.

“Iduće godine čeka nas i izmjena regulatornog okvira odnosno revizija temeljnog europskog propisa za elektronike komunikacije, tzv. elektroničkog  komunikacijskog koda, te očekujemo da EK objavi programski dokument o kojemu će se razgovarati”, naveo je Obuljen.

Predsjednica uprave Hrvatskog telekoma Nataša Rapaić istaknula je velika ulaganja u optiku svih telekoma u zemlji, koja se i nastavljaju, ali očekuju potporu i države i regulatora da se uspiju popuniti ruralne “bijele zone”.

Problem ovog tržišta jeste i nedostatak radne snage potrebne operatorima za gradnju mreža velikog kapaciteta.

Razgovaralo se i o cloudifikacije to jeste preseljenju većine usluga i aplikacija u “oblak” (cloud), u čemu su jaki telekomi, kako su kazali njihovi predstavnici, već daleko odmakli, što smanjuje i troškove i daje i sigurnost korisnicima. No, kod malih toga još nema ili je u začetku.

Raspravljalo se i o velikim platformama  OTT kompanija, poput Mete i sličnih, preko kojih korisnici dobivaju dosta sadržaja, ali koje pritom rabe kanale telekoma, a ne sudjeluju u njihovim investicijama niti što plaćaju. Stoga je poručeno da i za takve kompanije treba jaka regulativa, koje sada gotovo nema, nego se oko sadržaja većinom vode dugi i skupi sudski procesi.

HAKOM

Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9, 10000, Zagreb, Hrvatska

Poslovni prihodi (EUR):
13.886.642,00 (2023)
Broj zaposlenih:
188 (2023)

4 Odgovora

  1. U širokopojasnom pristupu internetu Hrvatska je iznad 60 posto pokrivenosti s oko 360 tisuća korisnika koji su priključeni od čega je 30% onih koji imaju maksimalan ADSL sa brzinom do možda 8mpbs.
    Pokrivenost internetom i njegova kvaliteta su dva pojma u Hrvatskoj obzirom da niti bakrena infrastruktura nije provučena diljem zemlje, a kamoli optika ili VDSL usluga barem. Na tome treba poraditi, a ne baratati velikim brojkama koje u suštini nemaju neku realnost u sebi.

  2. Kod nas u Čaglinu i dalje parica, a prva bazna stanica 5km. Skidao sam mjesec dana kalendar sa Lile Bačić i na travnju mi se sve zblokalo.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!