Europska središnja banka (ESB) vjerojatno ima prostora za polagano snižavanje kamatnih stopa dok se inflacija približava dva posto, ali rizici ostaju i dužnosnici moraju postupati oprezno, rekao je član Upravnog vijeća ESB-a i guverner Hrvatske narodne banke (HNB), Boris Vujčić.
“Sve dok podaci budu u skladu s našim projekcijama koje predviđaju pad inflacije na dva posto u 2025., to povećava naše povjerenje da možemo postupno ublažiti restriktivnost naše monetarne politike. Ali trebali bismo ostati oprezni i kretati se vrlo postupno”, rekao je guverner HNB-a u intervjuu, prenosi Bloomberg.
Govoreći na marginama godišnje konferencije Federalnih rezervi u Jackson Holeu, Vujčić je signalizirao da je smanjenje stope u rujnu — što ulagači uvelike očekuju — moguće.
“Od sada do sljedećeg sastanka još ima nekih podataka. No do sada nismo vidjeli nikakva veća iznenađenja u podacima u smislu naših očekivanja ili prognoza.”, rekao je Vujičić.
Nakon značajnog smanjenja ESB-a u lipnju, sastanak o monetarnim politikama u rujnu utvrdit će smatraju li dužnosnici inflaciju dovoljno umjerenom da dopuste drugo smanjenje, a možda i više nakon toga. Rast cijena neočekivano je porastao u srpnju, na 2,6 posto, dok istodobno postoje znakovi posrnulog gospodarstva.
Vujčić je rekao da se inflacija kreće “više-manje u skladu s našim projekcijama”, te da se “neizvjesnost oko izgleda inflacije malo smanjila, također s najnovijim podacima o plaćama”.
Rast ugovorenih plaća značajno je usporio u drugom tromjesečju – na 3,6 posto s 4,7 posto, pokazali su podaci objavljeni u četvrtak.
“To je jako dobra vijest. Sustizanje plaća za inflacijski šok možda je već doseglo vrhunac.”, rekao je Vujčić.
Naglasio je, međutim, da “to ne znači da je sva neizvjesnost nestala”, posebno misleći na nepostojanu inflaciju usluga, koja se kreće oko četiri posto.
“Tvrtke u sektoru usluga još uvijek imaju određenu moć određivanja cijena, kao što možemo vidjeti iz zamaha inflacije nakon što su bazni učinci nestali.”
Vujčić je istaknuo i “još uvijek slabu” produktivnost.
“Očekujemo da će se ubrzati kako bi se smanjili jedinični troškovi rada, ali za sada se to ne događa. Ovo je velika neizvjesnost u našem neksusu plaća, dobiti i produktivnosti.”, rekao je guverner HNB-a.
Nedavni podaci o produktivnosti bili su blaži od očekivanog i pridonijeli rastućem skepticizmu da bi stajalište ESB-a moglo biti previše optimistično. Član Upravnog vijeća ESB-a, Boris Vujčić je umanjio zabrinutost oko gospodarstva eurozone.
“Rast u drugom tromjesečju bio je općenito u skladu s našim projekcijama. Anketni pokazatelji za treće tromjesečje ukazuju na slabiji rast od očekivanog, ali ne daleko od naših projekcija. Nema razloga za pretjeranu zabrinutost – u ovom trenutku ne vidim rizik od recesije”, rekao je Vujčić.
Prema njegovom mišljenju, mnoge ekonomske poteškoće svode se na “strukturne, a ne cikličke” čimbenike – osobito u proizvodnom sektoru. Na to “makroekonomske politike ne mogu značajno utjecati — bilo da se radi o monetarnoj ili fiskalnoj politici”, rekao je Vujičić, prenosi Bloomberg.
“Iz onoga što vidim da se sada događa u proizvodnom sektoru eurozone, ne čini se da će smanjenje kamatnih stopa riješiti naš problem rasta.”
Pročitajte još:
Vujčić je odbio eksplicitno komentirati tržišna očekivanja za još dva do tri smanjenja stope u 2024. No, rekao je da “mislim da će se odluke donositi na temelju projekcija, što vam također govori nešto o tome kako bih očekivao da će se razvijati.”
Najnovije prognoze temeljile su se na tržišnim pretpostavkama za još dva smanjenja stopa ove godine. Osvrnuvši se na nedavno jačanje eura u odnosu na dolar, Vujčić je ponovio da ESB ne cilja na određeni tečaj. “Međutim, aprecijacija sama po sebi pomaže prigušivanju inflacije. Ali zasad nema puno utjecaja.”, rekao je guverner HNB-a.
14 Odgovora
Opreza nikad dosta.
Bas tako
Nije lose biti guverner narodne banke
Ali teško je to sigurno
Bitno da on vidi
Ništa ja ne vidim.
Ok
dada
Dobre prognoze i hvala
Bolje da ništa ne kažu ali da učine
Aha
Dobre vijesti,samo od tog na kraju ništa
Ma laze ne vjerujte mu nista
Uvijek treba biti na oprezu