Greenpeace pred bankrotom, sud ga kaznio sa 660 milijuna dolara

Greenpeace, Foto: Wikimedia Commons

Sud u Sjevernoj Dakoti proglasio je Greenpeace odgovornim za klevetu i naložio mu da plati više od 660 milijuna dolara odštete naftnoj kompaniji zbog uloge ove ekološke organizacije u jednom od najvećih prosvjeda protiv fosilnih goriva u povijesti SAD-a.

Tvrtka Energy Transfer sa sjedištem u Teksasu također je optužila Greenpeace za nezakonit ulazak na posjed, izazivanje smetnji i zavjeru u vezi s prosvjedima protiv naftovoda Dakota Access prije gotovo deset godina.

Tužba, podnesena državnom sudu, tvrdi da je Greenpeace bio uključen u “nezakonitu i nasilnu zavjeru s ciljem nanošenja financijske štete Energy Transferu”.

Greenpeace, koji je najavio žalbu, prošlog je mjeseca izjavio da bi zbog ovog slučaja mogao biti prisiljen na bankrot, čime bi završilo više od 50 godina aktivizma.

Prosvjedi protiv naftovoda u blizini rezervata Standing Rock Sioux privukli su tisuće ljudi, no Greenpeace je tvrdio da nije predvodio demonstracije te da tužba ugrožava slobodu govora. Umjesto toga, naveo je da su prosvjede vodili lokalni autohtoni čelnici koji su se protivili naftovodu.

Porota od devet članova, piše BBC, donijela je presudu nakon dva dana vijećanja. Slučaj je razmatran na sudu u Mandanu, otprilike 160 km sjeverno od mjesta gdje su se odvijali prosvjedi.

Trey Cox, odvjetnik Energy Transfera, tijekom završnih izlaganja izjavio je da su postupci Greenpeacea uzrokovali štetu između 265 i 340 milijuna dolara. Zatražio je od porote da dosudi taj iznos tvrtki, uz dodatne odštete.

Izgradnja naftovoda Dakota Access privukla je međunarodnu pozornost tijekom prvog mandata predsjednika Donalda Trumpa, dok su autohtone američke skupine postavile logor u pokušaju da spriječe njegov prolazak u blizini Standing Rocka.

Prosvjedi, koji su uključivali nasilne incidente i vandalizam, započeli su u travnju 2016. i završili u veljači 2017., kada su Nacionalna garda i policija uklonile demonstrante.

Na vrhuncu prosvjeda na tom području bilo je više od 10.000 ljudi. Među njima je bilo više od 200 autohtonih plemena, stotine američkih vojnih veterana, glumci i politički čelnici – uključujući i trenutnog američkog ministra zdravstva Roberta F. Kennedyja Jr.-a.

11 Odgovora

  1. Greenpeace je pred bankrotom nakon što ga je sud kaznio s 660 milijuna dolara. 🏚️

  2. Uvijek je bilo najteže boriti se sa većim “ribama” u državi tako da ne znam što se čude u Greenpeaceu da su izgubili presudu prema Energy Transferu.Tko je tu doista bio u pravu a tko u krivu doista nisam upućena i da li je ovakva presuda donesena pod pritiskom velike kompanije,možda doznamo nakon tužbe na presudu 🤷

  3. Zanimljivo. Možda će sada zelenaši malo stati sa prosvjedima i zahtjevima i krenuti davati više sredstava u ekološki razvoj.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari