Google najavio ugovor za kupovinu hidroenergije vrijedan tri milijarde dolara

Ilustracija: Greg Bulla / Unsplash

Google se u utorak pridružio nizu velikih tehnoloških kompanija koje zbog razvoja zahtjevnih podatkovnih centara za umjetnu inteligenciju investiraju enormne iznose u izgradnju i nabavku izvora čiste energije.

Iz kompanije su objavili da su potpisali ugovor s američkom kompanijom Brookfield Asset Management za nabavku čak tri gigavata (GW) struje iz hidroelektričnih izvora, što je ju čini najvećom korporativnom narudžbom čiste energije na svijetu. 

Sporazum uključuje i 20-godišnje ugovore za kupovinu struje, ukupno teških 3 milijarde dolara, za električnu energiju koja će se proizvediti iz dvije hidroelektrane u Pennsylvaniji. Google će također uložiti 25 milijardi dolara u izgradnju podatkovnih centara u Pennsylvaniji i susjednim saveznim državama u naredne dvije godine.

Američka tehnološka industrija sve više ulaže u ogromne količine čiste energije potrebne za apetite umjetne inteligencije, tj. podatkovnih centara koji ih pogone, kao i sve veće potrebe računalstva u oblaku.

Po prognozama američkog ministarstva energetike s početka srpnja potražnja za električnom energijom će u 2025. biti rekordnih 4.189 milijardi kWh, a sljedeće 2026. godine će narasti na 4.278 kWh – u odnosu na dosadašnji rekord iz 2024., kad su potrebe SAD-a bile 4.097 kWh. 

U rujnu 2024. Googleov rival Microsoft najavio je potpisivanje dugoročnog ugovora za nabavku električne energije iz nuklearne elektrane Three Mile Island, također u Pennsylvaniji. Najpoznatija po nuklearnoj havariji iz 1979., postrojenje ima dva reaktora koji su prestali s komercijalnim radom 2019. godine zbog neisplativosti.

Po ugovoru s operaterom elektrane, tvrtkom Constellation Energy, Microsoft se obvezao da će nakon obnove postrojenja i njenog ponovnog puštanja u pogon, predviđenog za 2028., sljedećih 20 godina koristiti njenu energiju. Ukoliko plan odobre regulatori, Microsoft će tako za 835 MW struje iz dekarboniziranih izvora platiti 16 milijardi dolara, a njihova investicija bi trebala omogućiti da elektrana ostane u pogonu sve do 2054.  

O Googleovoj najnovijoj investiciji, i drugim sličnim ulaganjima, bit će riječi i na velikom summitu zakazanom za utorak u Pittsburghu, posvećenom investicijama u umjetnu inteligenciju i energetiku, na kojem se očekuje da će predsjednik Donald Trump najaviti oko 70 milijardi novih investicija u ta dva sektora. 

Google je prošlog ljeta sklopio i nekoliko velikih ugovora za nabavku energije iz različitih izvora, pa je tako primjerice u Nevadi u suradnji s kompanijom NV Energy investirao u masivno povećanje kapaciteta geotermalne energije. Google je za cilj zacrtao da do 2030. sve kompanijske operativne potrebe budu pogonjene čistom energijom, a po njihovim podacima trenutno udio čiste energije koju Google koristi iznosi oko 64 posto – što uključuje i struju iz vjetroelektrana i solarnih postrojenja.

Osim toga, Google također surađuje s najvećim američkim distributerom električne energije, kompanijom PJM Interconnection, na primjeni umjetne inteligencije za ubrzanje procesa priključivanja novih izvora na elektrodistribucijsku mrežu.

Prema podacima analitičke kuće S&P Global Commodity Insights iz svibnja, na četiri najveća američka tehnološka giganta – Amazon, Google, Meta, i Microsoft –  otpada 61 posto korporativnih investicija u čistu energiju, što ih čini daleko najvećim globalnim investitorima u zelenu tranziciju tj. dekarbonizaciju izvora energije.

Njihov kombinirani portfelj investicija u energetiku ima kapacitet od 84 GW, i uključuje projekte u 29 zemalja širom svijeta. U samoj Americi njihovi projekti se nalaze u 34 od ukupno 50 saveznih država, no daleko ispred svih ostalih je Texas, na kojeg otpada 27 posto svih investicija u SAD-u i u kojem je već smješteno više od 20 podatkovnih centara.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari