Goldman Sachs i Bank of New York Mellon spremni su objaviti da su stvorili mogućnost za institucionalne investitore da kupuju tokenizirane fondove tržišta novca, doznaje CNBC.
Klijenti BNY-ja, najveće skrbničke banke na svijetu, moći će ulagati u fondove tržišta novca čije će se vlasništvo bilježiti na Goldmanovoj blockchain platformi, prema izjavama rukovoditelja dviju kompanija.
Projekt je već osigurao sudjelovanje investicijskih tvrtki kao što su BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, kao i odjela za upravljanje imovinom Goldman Sachsa i BNY Mellona.
Najveći igrači s Wall Streeta vjeruju da je tokenizacija tržišta novca, koje vrijedi 7,1 bilijuna dolara, sljedeći veliki korak za digitalnu imovinu nakon što je predsjednik Donald Trump prošlog tjedna potpisao zakon koji označava dolazak stablecoina pod američkom regulativom.
Zakon pod nazivom GENIUS Act očekuje se da će povećati popularnost i upotrebu stablecoina koji su obično vezani uz američki dolar, a JPMorgan Chase, Citigroup i Bank of America već istražuju njihovu primjenu u platnim sustavima.
No, za razliku od njih, tokenizirani fondovi tržišta novca isplaćuju prinos vlasnicima, što ih čini privlačnim mjestom za ulaganje gotovine hedge fondovima, mirovinskim fondovima i korporacijama.
“Stvorili smo mogućnost za naše klijente da ulažu u tokenizirane dioničke klase fondova tržišta novca kod više upravitelja fondova. Korak tokenizacije je važan jer omogućuje neometane i učinkovite transakcije, bez prepreka koje su prisutne na tradicionalnim tržištima”, izjavila je Laide Majiyagbe, globalna voditeljica likvidnosti, financiranja i kolaterala u BNY-ju.
Fondovi tržišta novca su investicijski fondovi koji se obično ulažu u sigurnije, kratkoročne vrijednosne papire poput državnih obveznica (Treasuries), repo ugovora ili komercijalnih zapisa.
Pročitajte još:
Općenito se smatraju investicijama koje su najsličnije gotovini, ali pritom ipak nude prinos. Tradicionalni fondovi tržišta novca mogu se unovčiti unutar jednog do dva dana, iako se otkup udjela odvija isključivo tijekom radnog vremena tržišta.
Institucionalni i maloprodajni ulagači posljednjih su godina pohrlili u ovu klasu imovine, uloživši otprilike 2,5 bilijuna dolara otkako je američka središnja banka (Federal Reserve) 2022. započela ciklus povećanja kamatnih stopa.