Prošle godine u svijetu je postavljeno 117 gigavata (GW) novih proizvodnih kapaciteta na temelju energije vjetra što je rekordan broj i nešto veći od onoga iz 2023. godine, no ipak je to nedovoljno za ostvarenje ambicija u kontekstu dekarbonizacije energetskog sektora do kraja ovoga desetljeća, objavljeno je u izvješću Globalnog vijeća za energiju vjetra (GWEC).
GWEC i druge slične organizacije koje promiču ulaganje u energiju vjetra upozoravaju da sadašnja stopa napretka u kapacitetima na vjetar za proizvodnju električne energije nije dovoljna i da je potrebno novih 320 GW godišnje kako bi se približilo cilju o utrostručenju globalnih kapaciteta na obnovljive izvore do 2030. godine koji je dogovoren na razini Ujedinjenih naroda.
GWEC ističe da neizvjesnost oko američkih carina i odgovora na njih može dodatno ograničiti napredak.
U 2023. godini novih instaliranih kapaciteta na vjetar je bilo 116,6 GW.
U prošloj godini doprinos je bio 109 GW u novim pogonima na kopnu i tek osam GW u pučinskim vjetroelektranama.
Ukupni globalni kapacitet u vjetroelektranama sada iznosi 1.136 GW.
Najviše je brojci u 2024. pridonijela Kina s novih 79,8 GW, a daleko iza je bio SAD sa 4,1 GW, navodi Reuters.
Po procjeni GWEC-a, u idućim godinama do 2030. rast kapaciteta na vjetar bi mogao imati prosječnu stopu od 8,8 posto godišnje.
Temeljni problemi koji muče ulagače u energiju vjetra su dobivanje dozvola, kapacitet elektroenergetske mreže i mehanizmi održavanja aukcija za energiju iz obnovljivih izvora.
“Vidimo volatilnije političko okružje u nekim dijelovima svijeta, uključivo ideološki motivirane napade na vjetar i druge obnovljive izvore, kao i zaustavljanje određenih projekata koji su u izgradnji. Agresivno potpirivanje carinskih ratova donosi dodatnu neizvjesnost u odluke o ulaganjima i prijeti poremećajem međunarodnih dobavnih lanaca na koje se industrija energije vjetra oslanja”, izjavio je glavni izvršni direktor GWEC-a Ben Backwell.
U Hrvatskoj je u zadnje vrijeme izgradnja novih kapaciteta na vjetar bila u popriličnom zastoju.
U 2024. godini kapacitet je povećan za samo 20 megavata (MW) jer je izgrađena tek jedna nova vjetroelektrana.
Pročitajte još:
Instalirana snaga je tako došla do 1.181 MW iako je procjena stručnjaka da je potencijal dvostruko veći.
U ovoj godini udruženje Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) očekuje puštanje u pogon tri nova postrojenja na vjetar ukupne snage 125 MW.
Jedan odgovor
Presporo se razvijaju tehnologije na vjetar