Getty Images na korak do monopola u svijetu fotografije

Pexels.com
Fotografiranje, Foto: Pexels.com

Ovoga je tjedna tvrtka Getty Images, praktično najveća banka fotografija na svijetu, najavila kupnju svog velikog konkurenta tvrtke Shutterstock sa ciljem stvaranja kompanije vizualnog sadržaja vrijedne najmanje 3,7 milijardi dolara.

Prema planu, dioničari tvrtke Getty Images posjedovat će 54,7 posto zajedničke nove tvrtke, a ostatak će pripasti vlasnicima Shutterstocka. Getty će platiti 28,85 dolara za dionicu Shutterstocka. Alternativno, dioničari Shutterstocka će moći birati između dobivanja gotovine ili dionica Gettyja.

Cijela transakcija će Getty koštati 331 milijun dolara u gotovini i ostatak u vlastitim dionicama što podiže vrijednost cijelog posla na, procjenjuje se, više od milijardu dolara.

Spajanje dva fotografska diva dolazi u trenutku kada se susreću s rastućom konkurencijom fotografija koje kreira umjetna inteligencija.

Obje tvrtke ističu kako imaju komplementarni portfelj i kako će nova tvrtka nuditi puno veći izbor fotografija, videa, glazbe, 3D i drugog medijskog sadržaja.

Glavni izvršni direktor Gettyja Craig Peters zadržat će ulogu u novoj tvrtki nepromijenjenog imena, a predsjednik tvrtke će nastaviti biti Mark Getty koji je dosad isto radio u tvrtki sa sjedištem u Seattleu koju je osnovao prije tridesetak godina.

Akvizicije nisu ništa neobično za Getty, ta je tvrtka štoviše svoju globalnu dominaciju na tržištu vizualnog sadržaja uglavnom gradila preko preuzimanja.

No, da krenemo od početka. Mark Getty, koji pripada čuvenoj obitelji američkih industrijalaca, osnovao je 1995. s Johathanom Kleinom Getty Investments u Londonu. Ime Getty Images se koristi od 1997. godine, a dvije godine kasnije tvrtka je preselila sjedište u Seattle.

Da su ambicije velike bilo je razvidno već u tih prvih par godina postojanja kada je Getty slijedio dosta agresivan plan preuzimanja kupujući mnoge privatne agencije koje su upravljale fotografskim arhivama. Među njima je bilo kako manjih obiteljskih tvrtki tako i onih većih.

S vremenom je Getty Images, primjerice, priskrbio vlasništvo nad oko 15 milijuna fotografija iz britanskih novinskih arhiva koje datiraju desetljeća unatrag, čak do 19. stoljeća.

Akvizicije vizualnog i zvučnog sadržaja su bile raznolike, a iznosi koji su plaćeni za ključne konkurente nisu bili mali. Tako je 2000. godine Getty kupio jednog od glavnih konkurenata Archive Photos of New York za 183 milijuna dolara, a sedam godina kasnije MediaVast za 207 milijuna dolara.

Također je 2003. godine ušao u partnerstvo s francuskom novinskom agencijom France Press koje traje i danas.

“Getty Images servisira klijente u gotovo 200 zemalja… Od događaja na crvenom tepihu preko nogometnih stadiona do područja sukoba, svake godine tvrka pokriva više od 130 tisuća događaja diljem svijeta”, stoji u objavi iz veljače prošle godine kada su Getty i France Press postigli dogovor o produljenju partnerstva.

Ni samo vlasništvo nad Gettyjem nije bilo statično. Ulagač rizičnog kapitala Hellman&Friedmann kupio je Getty 2008. godine u transakciji koja je procijenjena na 2,4 milijarde dolara. Tada je prestalo trgovanje dionicama Gettya na burzi u New Yorku.

Četiri godine kasnije drugi ulagač rizičnog kapitala Carlyle Group je preuzeo vlasništvo za 3,3 milijarde dolara.

Vlasnički krug se zatvara nakon ukupno 10 godina jer je 2018. obitelj Getty objavila da preuzima većinski udio od dotadašnjeg investitora. Dionice su ponovno na burzi od ljeta 2022. godine.

Svo to vrijeme su Mark Getty i Jonathan Klein uspješno držali pozicije predsjednika, odnosno glavnog izvršnog direktora.

U posljednja dva desetljeća, kako se dramatično razvilo online korištenje fotografija, Getty je nerijetko imao sporove oko zaštite vlasničkih prava, bilo da je riječ o vlastitom portfelju bilo da je riječ o tužbama pojedinih fotografa koji su se žalili na neovlašteno korištenje njihovih uradaka.

Od 2014. Getty Images je stavio na slobodno online raspolaganje više od 35 milijuna fotografije pod uvjetom da njihovo korištenje ne bude komercijalno.

Novi izazov je umjetna inteligencija i nastojanje da se spriječi da pojedine AI tvrtke koriste sadržaj kojim upravlja Getty za generiranje fotografija.

Kako piše portal PetaPixel, specijaliziran za vijesti o svijetu fotografija i vizualnog sadržaja, na novu tvrtku Getty Images otpadat će 75 posto vrijednosti čitave industrije vizualnog sadržaja koja se procjenjuje na oko 4,9 milijardi dolara.

“Kada jedna tvrtka kontrolira toliki postotak u jednom sektoru, ima veliku moć da kontrolira cijene i istisne manje tvrtke kao što su DepositPhotos, Dissolve ili čak Adobe Stock”, piše Jaron Schneider iz PetaPixela.

To je, kako navodi, i prijetnja za naknade koje naplaćuju fotografi budući da će Getty nastojati jednako zarađivati i ako cijene fotografija padnu, a fotografi će imati malo drugih opcija izvan Gettyja.

No, zaključuje dalje PetaPixel, prava namjera Gettyja je sada da kontrolom velike količine vizualnog sadržaja uvježba umjetnu inteligenciju kao zamjenu za ljude kod fotografija koje ne predstavljaju događaje uživo što će dodatno umanjiti vrijednost ljudskog rada i, moguće, predstavljati posljednji korak u dodirivanju dna za svijet fotografije kakav smo dosad poznavali. Otud i nastojanje da se spriječe ili barem otežaju slični pokušaji drugih tvrtki u generiranju fotografija umjetnom inteligencijom.

U 2023. godini Getty Images je imao prihode od 917 milijuna dolara i neto profit od 19,6 milijuna dolara. Vrijednost imovine je procijenjena na 2,6 milijardi dolara, a tvrtka je imala oko 1.700 zaposlenih.

6 Odgovora

  1. Koji biznis je jedna obitelj razvila, svaka čast. Podsjećaju me na Mars poduzece, koje je jos uvijek u privatnim obiteljskim rukama. Svaka čast.

  2. Oni su odlični ali nikad nije dobro kad neko ima monopol bolje da ostane još par opcija po meni.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari