Francuski burzovni indeksi podbacili u 2024., krivac luksuzna roba

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:16_Place_de_la_Bourse,_Paris.jpg
Burza, Pariz, Foto: Wikimedia Commons/Neoclassicism Enthusiast

Francuski dionički  indeksi, kao što je CAC 40, ove su godine podbacili ponajviše uslijed slabije izvedbe sektora luksuza te strahova oko političke nestabilnosti u toj zemlji.

Moguće je da će na kraju 2024. tamošnje dionice imati najlošiju godišnju izvedbu još od vremena globalne financijske krize 2008. godine.

Loše okružje za investitore još je dodatno opterećeno zabrinušću oko razvoja situacije zbog mogućih američkih carina i trgovinskih napetosti.

Ove je godine CAC 40 oslabio između dva i tri posto, a bilo bi još i gore da ovaj mjesec nije na dobitku 2,78 posto. Protekloga je tjedna rast vrijednosti indeksa bio 1,25 posto.

U Francuskoj je ovogodišnji rast ostao prigušen uz porast troškova života i još uvijek visoke kamatne stope.

Za usporedbu, ostali važniji europski burzovni indeksi su na dobitku, pa je Stoxx 50 porastao gotovo osam posto ove godine, dok je Stoxx 600 u plusu više od pet posto. Njemački DAX je dobio na vrijednosti 19 posto.

Svakako jedan od temeljnih razloga za podbačaj indeksa CAC 40 je globalni sektor luksuza koji se cijelu godinu mučio nakon kratkotrajnih dobitaka na početku 2024, navodi Euronews.

Tvrtke koje proizvode luksuznu robu čine veliki dio tog indeksa. Ponajveći negativan utjecaj došao je od tvrtki kao što su LVMH i Koring.

Dionica LVMH-a je ove godine izgubila 13,83 posto, a Koringa čak 45,9 posto. S druge pak strane Hermes je išao suprotno trendu, pa mu je dionica ojačala 20,42 posto.

Proizvođači luksuzne robe su snažno osjetili pad potražnje na kineskom tržištu, pogotovo nakon razdoblja pandemije kada je prodaja dizajnerskih modnih dodataka i vrhunskog alkohola bitno porasla.

Kineski klijenti sada povlače kočnicu u potrošnji strahujući od ekonomskog usporavanja.

Osim toga, trgovinske napetosti između Europske unije (EU) i Kine oko električnih automobila i carine koje je EU uvela dobile su odgovor u kineskoj istrazi oko navodnih dampinških cijena europskog brendija što je posebno pogodilo francuske proizvođače kao što su Remy Martin i Hennessy.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari