Francuska želi ugraditi ‘kočnicu uvoza’ u trgovinski sporazum s Mercosurom i potaknuti njegovu ratifikaciju

Pixabay.com
Europska komisija, Bruxselles, Foto: Pixabay.com

Francuska je u četvrtak bila domaćin sastanka 10 država članica Europske unije na kojem je glavna tema razgovora bio trgovinski sporazum sa blokom Mercosur koji oukplja pet država Latinske Amerike. O trgovinskom sporazumu EU i Mercosura pregovara se već 20 godina, a iako su uvjeti sporatuma dogovoreni, njegova ratifikacija je stavljenja na čekanje zbog protivljenja nekih europskih poljoprivrednika.

Sporazum s Mercosurom, konačno dogovoren još 2019., podijelio je članice EU, a Francuska je jedna od država koje izražavaju protivljenje sporazumu u njegovom sadašnjem obliku. Protivnici kažu da bi dogovor I slobodnoj trgovini otvorio europsko tržište poljoprvrednim proizvodima koji ne odgovaraju europskim ekološkim i zdravstvenim standardima, te da bi doveo do nepoštenog tržišnog natjecanja s proizvodima poput govedine ili žitarica iz Južne Amerike.

Francuska je jedna od vlada koje izražavaju protivljenje sporazumu u sadašnjem stanju, no ipak želi da se on potpiše, pogotovo u svjetlu Trumpovih globalnih carinskih barijera za pristup američkom tržištu. Stoga je Pariz okupio deset članica EU kako bi se postigao konsenzus da se u sporazum uvrsti odredba o “kočnici” za uvoz poljoprivrednih proizvoda.

Iz ureda francuskog ministra za Europu Benjamina Haddada priopćeno je da je na sastanku zagovarao ideju o toj automatskoj klauzuli, na videokonferenciji s predstavnicima deset drugih europskih vlada. “U sadašnjem geopolitičkom kontekstu, svi sudionici složili su se da je važno diversificirati vanjskotrgovinska partnerstva. Međutim, ne mogu prihvatiti neuravnoteženi sporazum kojim se ne štite njihovi poljoprivrednici,” rekao neimenovani dužnosnik vlade za Reuters.

Klauzulom bi se dopustilo ograničavanje europskog uvoza u izvanrednim situacijama, i aktivirala bi se u slučaju naglog rasta uvoza poljoprivredne robe koji prijeti destabilizaciji određenih europskih tržišta. “Već dogovreni sporazum uključuje sličnu opću klauzulu, ali je definirana tako da ju je preteško aktivirati, i od nje u slučaju krize neće biti koristi,” kazao je isti dužnosnik.

Sastanak ukazuje na činjenicu da zemlje EU koje su se prošle godine usprotivile sporazumu u kojem je posredovala Europska komisija ipak žele doći do konstruktivnog kompromisa s Komisijom, u trenutku kad bi nova tržišta u Latinskoj Americi mogla bi biti dobrodošla alternativa Americi za europske izvoznike.

Uz Francusku, prošle godine su se sporazumu usprotivile, između ostalih, i Nizozemska, Austrija, Irska, Poljska i Mađarska. Mercosur okuplja nejveće južnoameričke poljoprivredne velesile Brazil, Argentinu, Urugvaj, kao i Boliviju i Paragvaj.

Konačnim sklapanjem sporazuma oba bloka bi stekla dosad najveće trgovinske partnere, jer bi prostor slobodne trgovine spojio tržišta od 449 milijuna Europljana i 260 milijuna Južnoamerikanaca.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari