Europska Unija trebala bi dopustiti da se cijene lijekova podignu na razinu onih u SAD-u, kako bi se time privukla ulaganja u farmaceutsku industriju, istaknuli su šefovi te dvije velike europske farmaceutske kompanije u otvorenom pismu koje je u srijedu objavio Financial Times. SAD trenutno plaća najviše cijene za lijekove na cijelom svijetu, često puta gotovo trostruko veće nego što plaćaju zdravstveni sustavi u drugim razvijenim državama.
“Europski sustav kontroliranja cijena lijekova, kao i mjere štednje, smanjuju privlačnost europskih tržišta… U kontekstu sve slabije europske konkurentnosti u području biotehnologije i farmaceutske industrije, nesigurnost oko američkih carina dodatno smanjuje razloge za investicije u EU,” stoji u pismu kojeg su potpisali novi predsjednik uprave švicarskog Novartisa Vas Narasimhan i predsjednik uprave francuskog Sanofija Paul Hudson.
Po njima, EU bi trebala povisiti cijene na listama lijekova, te obznaniti planiranu potrošnju za inovativne lijekove kako bi se time nagradile inovacije, kažu Narasimhan i Hudson.
Pročitajte još:
“U novom svjetskom kontekstu, europski farmaceutski model proizvodnje u Europi i izvoza lijekova u SAD ne može se nastaviti,” kažu Narasimhan i Hudson, uz poziv da EU treba “ojačati svoje domaće tržište.” U proteklih nekoliko tjedana proizvođači lijekova obećali su veća ulaganja u SAD kako bi izbjegli plaćanje visokih carina, kojima je, kako kaže Washington, cilj jačanje domaće američke proizvodnje. Iako su farmaceutski proizvodi zasad izuzeti od novih Trumpovih carina za sve zemlje svijeta, on je u više navrata najavio da planira uvođenje carinskih stopa i za njih.
Francuski Roche u utorak je najavio da će uložiti 50 milijardi dolara u SAD u idućih pet godina, dok su Novartis, te američki Eli Lilly i Johnson & Johnson, također nedavno najavili znatna ulaganja u proizvodnju u SAD-u.
U međuvremenu je Trumpova vlada upozorila proizvođače lijekova da razmišlja o propisivanju američkih cijena lijekova s nižim iznosima koje plaćaju druge razvijene zemlje.