Prinosi na obveznice zemalja eurozone pali su u ponedjeljak nakon najavljenih američkih carina i kineskog odgovora, signalizirajući niže troškove zaduživanja i ocjenu analitičara da EU i Kina nemaju motiva za “upuštanje u trgovinska neprijateljstva”.
SAD je prošli tjedan najavio 10-postotne carine na uvoz iz zemalja širom svijeta, a planiraju i “recipročne carine” trgovinskim partnerima s kojima bilježe veliki manjak u robnoj razmjeni.
Od 9. travnja na kineski uvoz će vrijediti dodatne 34-postotne carine koje će se tako u konačnici popeti na 54 posto. Peking je uzvratio 34-postotnim carinama na američki uvoz, a priprema i zabranu izvoza tehnoloških minerala.
Nagovještaji američko-kineskog trgovinskog rata zabrinuli su ulagače, raspirivši strah od posustajanja svjetskog gospodarstva i val potražnje za imovinom koju smatraju sigurnim utočištem za kapital.
U takvim su uvjetima prinosi na desetogodišnje njemačke državne obveznice, referentne za eurozonu u cjelini, pali u ponedjeljak na 2,51 posto. Nakratko su se, piše Hina, spustili i na 2,479 posto, najnižu razinu od 4. ožujka.
Pročitajte još:
Prinosi na talijanske državne obveznice zadržali su se pak više-manje na razini s početka ožujka budući da po mišljenju ulagača nose veći rizik, a na francuske s 3,6 posto na 3,28 posto.
“Za razliku od 1930-ih, ovo nije svjetski trgovinski rat. Kina i EU, primjerice, imaju manje poticaja da se zbog američke politike upuštaju u trgovinska neprijateljstva”, smatra glavni ekonomist u UBS Wealth Managementu Paul Donovan.