Europski proizvođači staklenih vlakana traže zaštitu od kineskog izvoza preko Egipta

Pixabay.com
Proizvodnja od staklenih vlakana, Foto: Pixabay.com

Europski proizvođači staklenih vlakana pozvali su Europsku komisiju da primijeni antidampinške carine protiv kineskih proizvođača koji posluju preko Egipta zbog navodnih nepoštenih subvencija koje im povećavaju konkurentnost.

Ovo je pitanje, kako navodi Euronews, usko povezano i s mogućim skorim američkim carinama na kineske proizvode jer se europski proizvođači boje da bi one mogle dovesti do preusmjeravanja kineskog izvoza na Europu u sklopu inicijative Pojas i put.

Žalba dolazi nakon odluke Europskog suda pravde (ECJ) da Europska komisija može smatrati da subvencije koje daje kineska vlada mogu biti pripisane egipatskoj vladi i da se mogu odraziti istragom oko uvoza iz Egipta.

“Istraga je ključna. Oni su utemeljili tvrtke u ekonomskom području koje se može smatrati produžetkom kineskog teritorija što im omogućuje zaobilaženje antidampinških mjera iz 2014. protiv kineskih tvrtki. Posljedica je da raste kineski kapacitet u staklenim vlaknima kod kuće i u inozemstvu te da se povećava izvoz na europsko tržište”, ističe glavni tajnik industrijske udruge Glass Fibre Europe Cedric Janssen.

Više od desetljeća europski su se proizvođači staklenih vlakana borili s kineskim uvozom, a 2020. Europska je komisija nametnula carine od 13,1 posto na uvoz od kineskih tvrtki smještenih u Egiptu.

No, ta je odluka osporavana na sudu, a sada je ECJ potvrdio njezinu valjanost. Ipak, europski proizvođači smatraju da to nije dovoljno.

“Carina od 13,1 posto je nedovoljna da zaustavi masovan uvoz. Pozivamo Europsku komisiju da pokrene istragu i nametne dodatne mjere”, poručuju odvjetnik udruge Glass Fiber Europe Laurent Ruessman.

Inicijativa Pojas i put vrijedna je bilijun dolara u investicijama koje su omogućene masovnim kineskim subvencijama za inozemna tržišta pri ulaganju u infrastrukturu, transport, rudarenje i premještanje proizvodnje i poslovanja poduzeća u inozemstvo.

“Mi imamo tržište od milijun tona za europske potrebe, a Egipat, koji nema lokalno tržište, ima kapacitet od 400 tisuća tona. Ta brojka je dodatak na već postojeću kinesku prekapacitiranost koja je dvostruko veća od europske potražnje. Vidimo, dakle, da nastavljaju širiti kapacitete i da postaju sve agresivniji”, ističe Janssen.

Staklena se vlakna koriste u nizu industrija, između ostalog i za izradu solarnih panela te lopatica vjetroturbina.

Europski proizvođači se nadaju da bi istraga EU-a potvrdila dampinšku maržu od 25 posto na proizvode uvezene iz Egipta.

No, nije lako definirati razliku između izvozne i lokalne cijene u Egiptu s obzirom da Egipat nema domaće tržište u tom segmentu.

Ruessman navodi da se u Egiptu zapravo radi o proizvodnji za izvoz.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari