Europska unija u utorak će predstaviti svoj plan za zaustavljanje novih narudžbi ruskog plina i postupno ukidanje postojećih plinskih ugovora s Moskvom, u novom koraku EU prema okončanju dugogodišnjih odnosa sa svojim nekad najvećim dobavljačem plina.
Europska unija je nakon ruske invazije na Ukrajinu početkom 2022. postavila neobvezujući cilj da ukine svoju ovisnost o ruskim fosilnim gorivima do 2027. godine. Europska komisija u utorak bi trebala objaviti konkretnije planove za korake kojima bi se trebao postići taj cilj. Po izvorima koje navodi Reuters, te mjere uključivat će mjere za zabranu potpisivanja bilo kakvih novih ugovora za uvoz ruskog plina.
Komisija također razmatra pravne mogućnosti kojima bi se europskim kompanijama omogućilo da do kraja 2027. raskinu sve već postojeće ugovore za ruski plin. Međutim, pravni stručnjaci kažu da će biti pravno teško izvedivo pozivati se na “višu silu” za raskid ugovora, te da bi se naručitelji u slučaju jednostranog raskida mogli biti izloženi tužbama ili prisiljeni plaćati penale.
U svakom slučaju, predložene mjere neće stupiti na snagu odmah. Komisija bi u sljedećih nekoliko mjeseci svoje prijedloge trebala popratiti zakonodavnim prijedlozima za koje će potrebno izglasavanje u Europskom parlamentu, i da se s njima složi kvalificirana većina država članica EU, ovisno o vrsti predloženog pravnog instrumenta.
Oko 19 posto prirodnog plina kojeg troši Europa još uvijek pristiže iz Rusije, i to preko plinovoda TurkStream i brodskih isporuka ukapljenog prirodnog plina (LNG). To je daleko ispod nekadašnjih 40 posto koje je Rusija isporučivala prije 2022. godine i rata u Ukrajini. Međutim, europski kupci još uvijek imaju važeće ugovore s ruskim Gazpromom u kojima se od njih zahtijeva da i dalje plaćaju ugovorene količine plina, čak i ako odbijaju isporuku.
U pokušaju da dodatno smanji uvoz ruskog plina Europska komisija nagovijestila je da je spremna na kupovinu većih količina ukapljenog plina iz SAD-a, što je i jedan od koraka koje američki predsjednik Donald Trump traži od Europe, kao način za smanjenje europskog trgovinskog suficita sa SAD-om.
Pročitajte još:
U Komisiji su također zabrinuti zbog cijena energenata, pa su priopćili da bilo kakve nove restrikcije za ograničavanje uvoza ruskih goriva moraju nanijeti veću štetu Rusiji nego Europskoj uniji, i uzeti u obzir efekte tih mjera na cijene goriva. Uvođenje sankcija bio bi najbrži način da EU zaustavi uvoz ruskog plina. No, za sankcije je potrebno da se s tim jednoglasno složi svih 27 država EU, a Slovačka i Mađarska – dvije zemlje koje još uvijek primaju ruske isporuke preko naftovoda – već su najavile protivljenje sankcijama.
Američka vlada pokušava potaknuti Rusiju na potpisivanje mirovnog sporazuma s Ukrajinom, koji bi, u slučaju da se postigne, mogao ublažiti sankcije i ponovno otvoriti europska vrata za uvoz ruskih energenata. Europska komisija prvotno je planirala objaviti svoj plan za okončanje ruskog uvoza u ožujku, ali ga je onda odgodila zbog nesigurnog ishoda tih razgovora.