Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je u Parizu paket od 500 milijuna eura za privlačenje istraživača i znanstvenika u Europu.
Znanost je investicija i moramo ponuditi prave poticaje. Stoga mogu najaviti da ćemo predložiti novi paket od 500 milijuna eura za razdoblje od 2025. do 2027. kako bi Europa postala magnet za istraživače, rekla je von der Leyen u govoru na pariškom sveučilištu Sorbonne.
“Kako bismo olakšali dolazak istraživača, želimo pomoći javnim i privatnim institucijama da se bolje povežu s visokokvalificiranim stručnjacima i istraživačima te ubrzati i pojednostaviti ulazak visokokvalificiranih istraživača u Europsku – uniju”, rekla je von der Leyen.
Von der Leyen je prošli mjesec, zajedno s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom najavila da će nastojati pozvati pozvati znanstvenike i istraživače iz cijelog svijeta u Europu, navodi Hina, u vrijeme kada Trumpova administracija prijeti smanjenjem saveznog financiranja američkih sveučilišta.
Istaknula je da Europa ima razvijenu infrastrukturu za istraživanje te najavila da EU i zemlje članice žele povećati ulaganja u znanost na tri posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) do kraja ovoga desetljeća.
“Odlučujemo se staviti istraživanje i inovacije, znanost i tehnologiju u središte našeg gospodarstva. Želimo biti kontinent na kojem su sveučilišta stupovi naših društava i našeg načina života”, dodala je predsjednica EK.
Ova najava korespondira s dokumentom pod nazivom “Političke smjernice za sljedeću Europsku komisiju 2024.-2029. godina”, koji je na početku svog novog mandata na čelu EK, potkraj rujna 2024. godine predstavila Ursula von der Leyen.

Ovaj dokument stavio je ulaganje u istraživanje i razvoj u središte europskog gospodarstva. Najavljena su veća ulaganja u istraživanja, a Europa mora biti na samom vrhu između znanosti, tehnologije i industrije u nastajanju, poveznice koja će ovu tehnološku revoluciju učiniti bržom i transformativnijom.
Konkurentnost Europe sputava niža produktivnost u usporedbi s njezinim izravnim globalnim konkurentima, istakla je tada predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, u predgovoru svoje nove političke platforme.
„Europi slijedi podatkovna revolucija. Pojačat ćemo naša ulaganja u sljedeći val naprednih tehnologija, posebno u superračunalstvo, poluvodiče, Internet stvari, genomiku, kvantno računalstvo, svemirsku tehnologiju i šire. Putem naše umjetne inteligencije (AI), Europa već prednjači u stvaranju sigurnije i pouzdanije umjetne inteligencije te u rješavanju rizika koji proizlaze iz njezine zlouporabe. Sada moramo usredotočiti svoje napore na to da postanemo globalni lider u inovacijama umjetne inteligencije. U prvih 100 dana osigurat ćemo pristup novim, prilagođenim kapacitetima superračunala za novoosnovana poduzeća i industriju putem inicijative AI Factories. Također ćemo s državama članicama, industrijom i civilnim društvom razviti strategiju primjene umjetne inteligencije kako bismo potaknuli nove industrijske upotrebe umjetne inteligencije i poboljšali pružanje raznih javnih usluga, poput zdravstvene skrbi“, istakla je tada predsjednica Europske komisije.
Pročitajte još:
Izdaci EU za istraživanje i razvoj u odnosu na BDP, u 2022. godini iznosili su 2,27 posto, odnosno 363 milijarde eura, što je više nego godinu ranije, kada su izdvajanja bila 2,25 posto, podaci su Europskog ureda za statistiku, Eurostata.
Između 2012. i 2022. većina rashoda za istraživanje i razvoj izvršena je u sektoru poslovnih poduzeća, s porastom od 1,32 posto BDP-a u 2012. na 1,52 posto do 2022., što je ukupno povećanje od 15,15 posto, navodi Eurostat.